"Протягом двох останніх років на Донбасі загинули 495 українських жінок. Я хочу згадати молоду жінку Олену Лафазан, загиблу від обстрілів Маріуполя, намагаючись закрити своїм тілом свою дочку. Я хочу згадати юну маму Клима Клименко, яка врятувала хлопчика, закривши його собою під час обстрілу Краматорська в лютому 2015 року. З початку збройного конфлікту загинуло 68 дітей і 152 дитини отримали поранення", – повідомила віце-спікер під час виступу на засіданні Ради Безпеки у вівторок, 25 жовтня.
Геращенко нагадала, що саме жінки і діти є найбільш уразливими категоріями населення в умовах збройного конфлікту. За останніми даними в Україні налічується 1 мільйон 700 тисяч внутрішньо переміщених осіб, 900 тисяч становлять жінки та 236 тисяч – діти.
Політик також повідомила, що з початку російської агресії в Донбасі загинули 2 тисячі 130 бійців Збройних сил України, у тому числі дві жінки. Окупанти залишили сиротами 1937 дітей та 1213 жінок – вдовами. 1975 жінок втратили своїх синів. Ще 142 жінки чекають звільнення з полону ОРДЛО свої рідних.
"Це і є символ війни в Донбасі - російські чоловіки воюють проти українських жінок і дітей, вбивають і калічать їх, беруть їх у полон. Конфлікти завжди супроводжуються спалахами насильства щодо жінок і дівчат, а сексуальне насильство використовується як знаряддя війни. Нам відомі факти торгівлі людьми на тимчасово окупованих територіях, а також сексуального насильства та експлуатації, використання неповнолітніх у бойових діях, несумісних зі стандартами прав людини і неприйнятні в сучасному світі", – підкреслила Геращенко.
Віце-спікер додала, що, за даними правозахисників, кожна четверта особа, яку окупанти та їхні посібники утримували в заручниках, зазнала гендерно зумовленого насильства або стала його свідком.
Геращенко закликала Організацію Об'єднаних Націй включити в сферу діяльності відповідних мандатів ООН проблеми сексуального насильства в ході спровокованого Росією збройного конфлікту в Донбасі.
"Дуже важливою для нас є не лише декларативна підтримка ООН, але і конкретні дії відповідні механізми Організації з метою оцінки ситуації на місцях, і її відображення в доповідях Генерального секретаря і подальших рекомендація", – підсумувала віце-спікер.
Як повідомила у коментарі DT.UA керівник громадської ініціативи "Відновлення Донбасу" Олена Петряєва з посиланням на власні дані, зібрані як на контрольованій, так і на непідконтрольній територіях, в ході конфлікту в Донбасі 199 дітей загинули і понад 400 отримали поранення. За її словами, в Україні немає точної статистики щодо загиблих у ході війни на Донбасі дітей.
Петряєва зазначає, що до війни в Донбасі (Донецька і Луганська області) проживав мільйон дитячого населення, та достовірної статистики про те, скільки дітей залишилося в Україні, скільки на непідконтрольній території, скільки вивезено батьками за межі країни - немає.
Детальніше про ситуацію з правами дитини в Україні читайте у статті Алли Котляр "Випустити пару, або Про права дитини в Україні" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".