В середньому за останні роки з екологічного податку в Україні збирається 6 млрд грн. У той же час сума однієї військової допомоги США складає чверть мільярда доларів. Таке порівняння. Кошти з екологічного податку, який платять усі шкідливі виробництва, розподіляються в держбюджет (45%), обласні (20) і місцеві (25%) фонди. До минулого року в обласні падало на 20% більше, та потім центр забрав. Але за всіх розкладів найжирніший бюджет екологічних грошей - у Донецькій області. На Донбасі діють сотні шкідливих виробництв, а бойові дії призвели до погіршення екології.
Про це у своїй статті для DT.UA пише Валентина Самар. За її словами, ще два роки тому міжнародні організації в рамках проєкту "Визначення шкоди, завданої навколишньому середовищу на сході України", який виконувався координатором проєктів ОБСЄ в Україні за фінансової підтримки урядів Канади й Австрії в співробітництві зі швейцарською екологічною мережею "Зой", зробили оцінку екологічної шкоди й пріоритети відновлення навколишнього середовища на сході України. У цьому дослідженні є всі заходи, яких треба було вжити вчора, сьогодні й завтра.
"Підтоплені шахти, проблеми з питною водою, сміттєві звалища промислових і побутових відходів, пошкодження природоохоронних об'єктів. Але кошти екологічних фондів області й міст витрачаються не на ці цілі, а на... облаштування парків і скверів. Приміром, на "озеленення", а насправді - на реконструкцію й облаштування (тобто алеї, доріжки, лави) парку "Сад Бернацького" у Краматорську пішло близько 300 млн грн екологічного фонду Донецької області. При цьому на власне озеленення, тобто на висадження дерев і кущів, витрачено менш ніж 10% бюджету проєкту", - підкреслює оглядачка.
Детальніше про проблеми з відновленням Донбасу читайте в статті Валентини Самар "Євроремонт Донбасу. Фігура друга - обридла" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".