Запровадження освітнього ваучера для студентів може створити серйозні проблеми – експерт

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Запровадження освітнього ваучера для студентів може створити серйозні проблеми – експерт
Експерт пояснив, що через введення освітніх ваучерів деякі спеціальності будуть приречені.

У Нацраді реформ заговорили про введення освітніх ваучерів, які мають запровадити бюджетне фінансування освіти за принципом “гроші ідуть за студентом”. Між самими студентами гранти на навчання (ваучери) пропонують розподіляти за єдиним рейтинговим списком, куди одночасно ввійдуть усі абітурієнти країни відповідно до обраних ними навчальних програм та конкурсних балів. Однак освітній експерт у статті для ZN.UA зазначив, що через введення таких ваучерів можуть виникнути серйозні проблеми.

“Бюджетні кошти підуть на навчання міжнародників, юристів, стоматологів, управлінців, трохи — фахівців із соціальних та гуманітарних наук, ІТ-шників, які впевнено домінуватимуть у топі глобального рейтингового списку, причому переважно в університетських центрах. Адже на популярні спеціальності йдуть найкращі абітурієнти”, - зазначив експерт.

При цьому решта фахівців у верхній частині глобального рейтингового списку представлені епізодично, а потім їх буде ще менше. Адже, як зазначив автор, абітурієнт із високими, але не найвищими балами, буде мотивований вступати на кон’юнктурну спеціальність вже з перспективою бодай часткового бюджетного фінансування. 

Експерт пояснив, що нинішній абітурієнт, який вступатиме на інженерну або педагогічну спеціальність із 150-160 балами постане перед вибором: доплачувати 50–70% вартості навчання на цій — чи на кон’юнктурній спеціальності. Сьогодні альтернативою безоплатного навчання на подібній спеціальності є 100% оплата навчання на кон’юнктурній. 

“Вибір більшості передбачити неважко. Технічна (крім ІТ), аграрна, природнича і педагогічна освіта в Україні будуть приречені. Тим часом столичні та львівські університети луснуть від непідйомного перевантаження, натомість у багатьох регіонах вищої освіти практично не залишиться”, - пише експерт.

Водночас ще одним прикрим сюрпризом стане зосередження більшості 100% ваучерів у вступників зі Києва та великих міст. Адже між рівнями підготовки школярів із села й великого міста, сільської школи та гімназії — колосальний розрив. 

“Фактично це означатиме, що платоспроможні верстви населення отримають переважний доступ до бюджетного фінансування, а решта — часткове фінансування або взагалі платитиме самостійно. У нинішній системі фінансування вищої освіти такий ефект стримується завдяки різним умовам вступу на різні спеціальності, галузевому, регіональному та сільському коефіцієнтам тощо”, - пояснив експерт.

Хто виграє від запровадження подібних ваучерів — випускники престижних ліцеїв чи генії з глибинки? Що ваучеризація освіти дасть університетам? Усе проаналізував Компентний службовець у статті “Ваучер на навчання для студента — виграють заможні чи талановиті?

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі