Навіть під час війни, яку розпочала Росія, українці можуть оформлювати нові документи. До них відноситься і закордонний паспорт.
Одними із найбільш розповсюджених міфів щодо оформлення паспорта для виїзду за кордон є те, що подавати документи можна лише за місцем «прописки», а у разі ж її відсутності взагалі не вдасться отримати бажаний паспорт.
Фахівці «Юридичного порадника для ВПО» розповіли, чи можна оформити закордонний паспорт дитині, яка не має прописки.
Вони пояснили, що питання виготовлення закордонного паспорта регулюється Порядком оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон.
Відповідно до п. 18 Порядку, документи для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта для виїзду за кордон подаються до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб’єкта за місцем звернення.
Тобто, заявник вправі самостійно визначити місце звернення, немає жодної привʼязки до зареєстрованого чи задекларованого місця проживання, місця взяття на облік як ВПО тощо.
До 16 років подати документи на виготовлення «закордонного» паспорта дитині може один з батьків (усиновлювач) / опікун / піклувальник / представник органу опіки та піклування / інший законний представник, звернувшись на вибір до:
- підрозділу ДМС України;
- ЦНАПу;
- паспортного сервісу (ДП «Документ»).
Для оформлення закордонного паспорта слід подати:
- свідоцтво про народження або витяг із Державного реєстру актів цивільного стану про народження;
- індивідуальний податковий номер фізичної особи-платника податків (за його наявності);
- документ, що посвідчує особу одного з батьків;
- квитанцію про сплату збору або оригінал документа про звільнення від його сплати;
- заява формується уповноваженою особою на місці.
Витяг про місце проживання дитини не вимагається.
Окрім того, п. 82 Порядку визначено перелік підстав для відмови в оформленні чи видачі паспорта для виїзду за кордон:
- особа не є громадянином України;
- за отриманням паспорта звернулася особа, яка не досягла 16-річного віку, або її законні представники/уповноважена особа не мають документального підтвердження повноважень на отримання паспорта для виїзду за кордон;
- особа вже отримала 2 паспорти для виїзду за кордон, які є дійсними на день звернення;
- заявник подав не в повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення і видачі паспорта для виїзду за кордон;
- дані, отримані з відомчих інформаційних систем не підтверджують інформацію, надану заявником.
Із наведеного слідує, що відсутність зареєстрованого чи задекларованого місця проживання не може бути підставою для відмови в оформлення і видачі паспорта для виїзду за кордон. Паспорт громадянина України для виїзду за кордон особам, віком до 16 років, оформлюється терміном на 4 роки.
Нагадаємо, чи можна подорожувати із закордонним паспортом, термін дії якого продовжили, або необхідно робити новий. Новий документ можна оформити навіть за кордоном.