Український парламент ухвалив закон, що забороняє зберігати вдома дрова на понад 30 тисяч гривень без документів. Його ухвалили у жовтні та передали на підпис президенту.
Законопроєкт №9665 має на меті запобігти незаконній вирубці та продажу деревини в Україні.
Соцмережі вибухнули обуренням та мемами
Водночас, народний депутат від правлячої партії Юрій Камельчук, коментуючи законопроєкт та викликаний ним розголос, в ефірі "Новини Live" зазначив, що відповідальність за зберігання дров без документів, загрожує лише тим, хто рубає та краде деревину у великих обсягах. Натомість жодних перевірок звичайних людей щодо кількості дров для опалення власних помешкань не буде.
"Насправді більшість коментаторів не читають законопроєкт і не аналізують, про що вони пишуть. Вони намагаються очорнити всіх ініціаторів, які борються з чорними лісниками і корупціонерами з ДП "Ліси України", які, власне, і наштовхують їх на цю всю історію. Хвилюватися треба тільки тим, хто краде і краде в великих обсягах – вантажівками. От їх можуть і треба садити", – зазначив нардеп.
Інший народний депутат-”слуга” Олександр Дануца пояснив, що притягнути до відповідальності можна людину, яка не має документів на дрова, вартість яких становить мінімум 30 480 гривень.
“Якщо кубометр дров коштує 1500 гривень, то відповідальність передбачена за понад 20,2 кубометра дров без документів. Вантажівка ЗІЛ вміщує 5 кубометрів дров, тобто йдеться про обʼєм від чотирьох вантажівок з дровами без документів”, — зазначив він.
Дануца наголосив, що домашні вишні, абрикоси чи груші у розумінні цього закону не є “дровами”.
Норми ухваленого законопроєкту який передбачає посилення відповідальності за зберігання, перевезення або збут дров без документів про їхнє походження, містять санкцію у вигляді позбавлення волі на термін від 5 до 7 років, якщо вартість деревини, що зберігається, перевищує 30 тисяч гривень.
Якщо вартість деревини менша за 30 тисяч гривень, тоді передбачено адміністративний штраф від 34 тисяч гривень.
У звіті Базельського інституту управління "Як корупція знищує ліси України" експерти зазначають, що українська влада зосереджується в основному на боротьбі з незаконними рубками, вчиненими населенням і злочинними угрупованнями, ігноруючи при цьому набагато більші за обсягом незаконні рубки «з документами», вчинені постійними лісокористувачами, самими посадовцями лісового господарства. Про це ще рік тому писала Юлія Самаева, редакторка економіки ZN.UA, у статті "Лісова корупція буквально нищить Україну".