Закон про корінні народи України набрав чинності

Поділитися
Закон про корінні народи України набрав чинності Фото: qha.com.tr
Корінними народами є кримські татари, караїми, кримчаки.

В Україні набрав чинності закон "Про корінні народи України".

Документ опублікований в газеті "Голос України".

Закон визначає правовий статус корінних народів України та встановлення правових гарантій на повне володіння усіма правами людини та основними свободами осіб, що належать до корінних народів України, які встановлені нормами міжнародного права, передбачені в Конституції й законах України.

Відповідно до закону, поняття "корінний народ України" визначається як "автохтонна етнічна спільність, яка сформувалася на території України, є носієм самобутньої мови і культури, має традиційні, соціальні, культурні або представницькі органи, самоусвідомлює себе корінним народом України, становить етнічну меншість в складі її населення і не має власного державного утворення за межами України". Законом пропонується встановити, що корінними народами України є кримські татари, караїми, кримчаки.

Корінні народи України і їх представники мають право, колективно і індивідуально, на повне володіння усіма правами людини та основними свободами, визначеними в Статуті Організації Об'єднаних Націй, Загальної декларації прав людини, Декларації ООН про права корінних народів і в міжнародних договорах, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою, а також передбаченими в Конституції й законах України.

Законом визначаються:

  • гарантії правового захисту від будь-яких дій, спрямованих на позбавлення ознак етнічної приналежності й цілісності як самобутніх народів, позбавлення культурних цінностей;
  • виселення або примусове переміщення з місць компактного проживання в будь-якій формі;
  • примусову асиміляцію або примусову інтеграцію в будь-якій формі;
  • заохочення або розпалювання расової, етнічної або релігійної ненависті, спрямованої проти корінних народів України.

Документом гарантуються культурні, освітні, мовні та інформаційні права корінних народів України, права корінних народів України на сталий розвиток.

Закон передбачає визначення правового статусу представницьких органів корінних народів України, їх ресурсного забезпечення, питання міжнародного представництва.

Закон набрав чинності з дня його опублікування, але частина 3 статті 7, якою визначено право корінних народів на спрямування частини доходів від користування природними ресурсами на потреби корінних народів України, набирає чинності після повернення тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя під загальну юрисдикцію України.

Президент України Володимир Зеленський підписав закон про корінні народи 21 липня.

Верховна Рада 1 липня прийняла за основу і в цілому закон "Про корінні народи України". Зеленський вніс законопроєкт про корінні народи до Верховної Ради в травні. Тоді він висловив упевненість в тому, що народні депутати в стислі терміни розглянуть документ і закріплять статус корінних народів, зокрема кримських татар.

Також Зеленський повідомив, що слідом за законом про корінні народи готується закон про національні спільноти, які називають меншинами. Під час форуму "Україна 30" він розповів про своє невдоволення словосполученням "національна меншина", яке нібито вказує на нерівність.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі