Президент України Володимир Зеленський заявив, що глобальна загроза голоду, викликана блокуванням російськими військами наших портів, може стати причиною нової міграційної кризи. Про це він сказав у вечірньому зверненні.
Зеленський зазначив, що наразі через заблоковані порти на Чорному морі та захоплене узбережжя Азовського моря, Україна не може експортувати 22 мільйони тонн зернових, що вже перебувають на складах.
“Це той обсяг, який мав вийти на зовнішній ринок. І блокування Росією нашого експорту дестабілізує нашу ситуацію дійсно в глобальному масштабі. Як результат дорожчає продовольство в різних країнах. А отже виникає загроза голоду в Африці, в Азії, в деяких державах Європи. Ця загроза може перерости в нову міграційну кризу”, — розповів голова держави.
За його словами, “це те, чого явно прагне російське керівництво”. Зокрема, щоб ускладнити ситуацію в Європі та забрати в України можливість отримати прибуток.
“Вони свідомо створюють цю проблему. Щоб всій Європі було складно. І щоб Україна не отримала мільярди доларів за свій експорт. Саме ті мільярди, які дуже, дуже потрібні зараз нашій економіці”, — наголосив Зеленський.
Він додав, що у цих діях РФ використовує жителів африканських і азійських країн просто “як розмінну монету”. А також прокоментував вислови росіян щодо “бажання допомогти” у подоланні продовольчої кризи.
“На такому фоні виглядають особливо цинічними розповіді російських представників різного рівня про те, що нібито якісь санкції не дозволяють їм наростити експорт їхнього продовольства. Мовляв, вони хочут не допустити кризи, але нібито санкції їм заважають. Ясно, що вони брешуть, як і завжди”, — зауважив президент.
По-перше, сказав Зеленський, продовольство РФ не блокувалося санкціями. А по-друге, на тимчасово захоплених територіях України окупанти вкрали вже щонайменше пів мільйона тонн зерна, яке тепер намагаються “десь у чорну продати”.
“Так продати, щоб грошей заробити на вкраденому й зберегти дефіцит на легальному ринку”, — підсумував він.
Президент України обговорив загрозу продовольчої кризи з міністром Європи та закордонних справ Франції Катрін Колонною, зокрема необхідність діяти швидко, щоб попередити її. А також із президентом Туреччини Реджепом Ердоганом, поговоривши про шляхи забезпечення нормального руху з українських портів у Чорному морі.
Раніше голова європейської дипломатії Жозеп Боррель повідомив, що Європейський союз намагається знайти альтернативний шлях для експорту 20 мільйонів тонн зерна з України.