Інформацію про початок повернення кораблів за рішенням Міжнародного трибуналу ООН підтверджує й агентство Reuters.
За словами очевидців, першим причал Керченського морвокзалу залишив рейдовий буксир "Яни Капу". Потім на буксир взяли малий броньований артилерійський катер "Бердянськ".
Внаслідок атаки російських спецпризначенців на корабельну групу ВМС України у листопаді минулого року цей катер було пошкоджено. Зараз пробоїну на борту МБАКа ліквідовано. Ймовірно, таким "лагодженням" речдоку РФ намагається приховати докази власних військових злочинів.
Буксирування контролюють кораблі російських прикордонників, морвокзал оточено поліцією окупантів. "Очікується, що два катери і буксир передадуть Україні в морі", - йдеться в матеріалі.
Напередодні одеське видання "Думская" повідомило, що за українськими кораблями вирушили пошуково-рятувальний катер "Сапфір" і буксири "Титан" та "Гайдамака". Зустріч сторін має відбутися в морі приблизно за 60 миль від Одеси.
Готування до повернення кораблів підтвердили і в Офісі президента України. "Процес повернення малих броньованих катерів "Бердянськ" і "Нікополь", а також буксира "Яни Капу", захоплених минулого листопада, вже на завершальному етапі", - повідомив "Новому времени" помічник президента Андрій Єрмак.
Раніше Росія погодилася повернути Україні катери та рейдовий буксир, але без документів і озброєння, яке було на кораблях. При цьому в російському МЗС заперечили, що повернення кораблів має відбутися до зустрічі "нормандської четвірки" 9 грудня.
"Зроблена Києву від самого початку пропозиція досі не втратила своєї актуальності. Вони це можуть зробити в будь-який момент... під гарантії збереження кораблів як речових доказів", - цитує заяву агентство "Інтерфакс".
Нагадаємо, 25 листопада 2018 року російські спецпризначенці атакували та захопили два катери та рейдовий буксир ВМС України, які прямували з Одеси до Маріуполя. Внаслідок атаки поранення отримали троє моряків, у полон потрапили 24 українських військовослужбовця.
Атака в районі Керченської протоки стала першою відкритою агресією РФ проти України з 2014 року. Росія відмовилася визнати захоплених моряків військовополоненими, слідчі ФСБ фабрикували проти них справу за "порушення кордону". 25 травня Міжнародний трибунал ООН з морського права ухвалив рішення, яким зобов'язав РФ негайно звільнити моряків і повернути кораблі ВМСУ.
У червні Росія відзвітувала трибуналу про виконання вимоги, однак українців утримували у СІЗО "Лефортове" (Москва) до 7 вересня. Саме тоді відбувся обмін утримуваними особами між Україною та РФ, у результаті якого 24 моряки і повернулися додому.