Західні ЗМІ про вбивство Шеремета: це жорстока спроба залякати журналістів

Поділитися
Західні ЗМІ про вбивство Шеремета: це жорстока спроба залякати журналістів Западные обозреватели не сомневаются, что убийство Шеремета было политическим. © Роман Кравець
Оглядачі не сумніваються, що відомий журналіст загинув через свою професійну діяльність.

Він був, вірогідно, найкращим автором журналістських розслідувань на всьому пострадянському просторі, який нічого не боявся. Так про Павла Шеремета пише економіст і експерт The Atlantic Council Андрес Аслунд, коментуючи загибель журналіста.

"Мало хто викрив так багато випадків корупції і так багато злочинів, як Павло. Тож немає нічого дивного в тому, що його вбили чи в тому, що це вбивство було дуже професійним", - пише він.

Аслунд додає, що на відміну від інших журналістів-розслідувачів, Шеремет "був відкритою книгою" і ніколи не тримав у таємниці здобуту інформацію.

"Він дуже хотів розповісти тобі правду, яку дізнався, і був найбільше захопленим правдою, ніж будь-хто, кого я знав. Павло прагнув перевірити свої погляди на тобі і відточити їх завдяки позитивним чи негативним відгукам. За одну вечерю з ним я дізнався про Україну значно більше, ніж від будь-кого іншого. Його знання були першокласними, як і його аналітичні здібності, чесність, ясність думок, що зробило його колонки і радіо-шоу надзвичайно важливими і точними", - йдеться в статті.

В цей же час, американський журналіст Ендрю Крамер на сторінках New York Times описує вчорашній момент вибуху автомобіля, в якому їхав Шеремет.

"Перехожі кинулися на допомогу, щоб витягти його з авто, перш ніж воно спалахне перед рестораном McDonald's. Але Шеремет був смертельно поранений. Вибух лишив невеликий кратер на дорозі, шматки обгорілого металу і розплавлене скло. Це ще одне загадкове політичне вбивство у частині світу, де їх сталося дуже багато", - йдеться.

Американський журналіст цитує іншого російського журналіста, Євгена Кисельова, який через жорстку цензуру в Росії теж переїхав в Україну, де продовжив роботу. Він розповів, що у пострадянських країнах журналістів убивають з різних причин і дуже рідко вбивць притягають до відповідальності. Саме так сталося і з Анною Політковською, яку вбили у Москві в 2006 році.

"Журналіста можуть вбити не лише тому, що він проводить якесь конкретне розслідування, чи опублікував інтерв'ю, яке когось образило. Журналіста можуть вбити заради "повчального уроку" для інших. Мовляв, не беріть на себе забагато", - сказав Кисельов.

Кореспондент телеканалу "Бєлсат" Світлана Калінкіна розповіла The Guardian, що "впевнена на 99,9%" у тому, що Шеремета вбили через його професійну діяльність. Разом вони написали книгу про білоруського президента Олександра Лукашенка під назвою "Випадковий президент".

"У Паши не було зв'язків у бізнесі чи кримінальному світі, він завжди казав, що журналісти не повинні брати в руки зброю і не можуть зближуватися з політиками, тому що ця близькість нашкодить їхній незалежності. Я на 99,9% переконана, що його вбивство пов'язане з його професією", - сказала Калінкіна.

Видання нагадує, що Шеремет був ярим прихильником Євромайдану, який усунув від влади президента України Віктора Януковича в 2014 році. Крім того, він був відомим критиком білоруського і російського урядів. Шеремет навіть був під арештом в Білорусі, коли він повернувся в Мінськ для участі в протестах в рідній країні. За словами Калінкіної, якщо Шеремет думав, що "його професійним обов'язком є викриття чогось, він робив це, незважаючи на всі погрози".

Читайте також: "Репортери без кордонів" побоюються зростання самоцензури в українських ЗМІ після вбивства Шеремета

"Він був першим, хто створив аналітичну програму на білоруську телебаченні. Там була критика влади. Він показав нам, що це можливо і навіть необхідно", - сказала білоруська журналістка, додавши, що тепер, після загибелі Шеремета, вона переживає за долю незалежного видання "Білоруський партизан", яке він заснував.

В цей же час, польський журналіст Вацлав Радзівінович на сторінках Gazeta Wyborcza писав, що добре сплановане демонстративне вбивство Павла Шеремета стало спробою Москви залякати критиків, які втекли від режиму в Україну.

Оглядач зауважує, що Шеремет був одним з найбільш відомих представників російських політичних емігрантів в Україні – групи людей з гучними іменами, які з-за кордону завдяки підтримці української влади і свободи, яку в них відібрали вдома, критикують Путіна, створюючи сильний супротив Кремлю.

"Ми зі своєї, а росіяни зі своєї історії знаємо, наскільки великий вплив на перебіг подій може мати еміграція. Взяти хоча б історію "Колокола" Олександра Герцена. Показова розправа в серці Києва мала вигляд попередження від Москви для цих емігрантів", - вважає польський журналіст.

Журналіст Павло Шеремет загинув в Києві рано вранці в середу, 20 липня. Його автомобіль був підірваний вибуховим пристроєм, яке було закладено під сидінням водія. Автомобіль належав засновниці "Української правди" Олені Притулі. Вибух стався о 7:45 ранку, коли журналіст виїхав з дому і проїхав кілька десятків метрів.

Поліція розслідує трагедію як умисне вбивство, а також розглядає ще кілька версій, у тому числі, можливість замаху на саму Олену Притулу.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі