Загальна мобілізація: чи зобов’язаний чоловік без довідки ВПО ставати на військовий облік

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Загальна мобілізація: чи зобов’язаний чоловік без довідки ВПО ставати на військовий облік © ДПСУ
Зміна місця проживання не звільняє від обов’язків перед державою.

В Україні оголошена загальна мобілізація і воєнний стан через військову агресію Росії. У цей час багато людей з тимчасово окупованих територій або тих, де ведуться активні бойові дії, змушені переселятися в більш безпечні регіони країни та отримати статус внутрішньо переміщених осіб.

Адвокат, юрист-волонтер Гарячої лінії АПУ з питань, пов'язаних з військовою агресією, її наслідками та воєнним станом Семен Яценко у ексклюзивному коментарі ZN.UA пояснив, чи потрібно військовозобов’язаному, який виїхав на більш безпечну територію, але не отримав статус ВПО, ставати на військовий облік.

«Відповідно до положень Закону «Про військовий обов’язок та військову службу» від 25.03.1992, військовий обов’язок включає в себе обов’язок дотримання правил військового обліку. Глава VI цього Закону врегульовує військовий облік громадян України. Відповідно до статті 33 цього Закону, військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Як видно, питання обліку пов’язується виключно до громадянства, і одного із трьох статусів – призовники, військовозобов’язані, резервісти.

Довідка про взяття на облік внутрішньо-переміщеної особи свідчить про те, що така особа визнана державою як така, що її змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Якщо особа не попросила державу визнати її внутрішньо-переміщеною особою, і не одержала довідку про взяття на облік внутрішньо-переміщеної особи, то вона має інший статус – туриста, наприклад.

Відповідно до положень Закону «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11.12.2003, місце проживання - житло з присвоєною у встановленому законом порядку адресою, в якому особа проживає, а також апартаменти (крім апартаментів у готелях), кімнати та інші придатні для проживання об’єкти нерухомого майна, заклад для бездомних осіб, інший надавач соціальних послуг з проживанням, стаціонарна соціально-медична установа та інші заклади соціальної підтримки (догляду), в яких особа отримує соціальні послуги.

Тобто, якщо фізична особа, яка фактично відмовилася від оформлення статусу внутрішньо-переміщеної особи, але змінила місце проживання, то вона повинна все одно зареєструвати (задекларувати) його. Інакше це може підпадати під статтю 197 Кодексу України про адміністративні правопорушення – «проживання без паспорта громадянина України або без реєстрації місця проживання». Варто зазначити, що під час дії правового режиму воєнного стану, вільний вибір місця проживання обмежено (стаття 13 Закону «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11.12.2003).

Таким чином доходимо висновку, що особа має юридичний обов’язок стати на військовий облік за новим місцем проживання незалежно від наявності довідки ВПО, інакше вона вчиняє правопорушення, за яке може настати відповідальність».

Нагадаємо, чи можуть мобілізувати військовозобов’язаного з посвідкою на проживання в іншій країні.

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі