У липні цього року щодо жителів Криму порушено 8 нових кримінальних справ за ухилення від служби в Збройних силах країни агресора. Всього зафіксовано 125 таких кримінальних справ, повідомляється в моніторинговому огляді по правам людини в окупованому Криму, оприлюдненими Кримської правозахисною групою.
«КПГ в липні зафіксувала 8 нових кримінальних справ відносно жителів Криму за ст. 328 КК РФ (Ухилення від служби в Збройних силах РФ) і 9 нових вироків, винесених за цією статтею, з них 4 - у «Ленінському районному суді Севастополя» ( «суддя» Анатолій Василенко), 3 - в «Центральному районному суді Сімферополя» ( «судді» Сергій Деменок і Віктор Можелянскій), 1 - в «Нижньогірському районному суді» ( «суддя» Катерина Солодовник) і 1 - в «Першотравневому районному суді» ( «суддя» Анна Климова) », - йдеться в повідомленні.
Всього на кінець липня КПГ зафіксувала 125 кримінальних справ за ухилення від служби в ЗС РФ, які передані на розгляд в «суди» Криму. За 113 з них вже винесено вироки, ще 12 перебувають на стадії розгляду.
Росія призиває жителів окупованого Криму в армію РФ, що є кричущим порушенням зобов'язань держави-окупанта. Крім того більшість призовників буде служити за межами півострова, зокрема в Південному військовому окрузі РФ, чиї військові частини безпосередньо беруть участь в бойових діях проти українських військових на Донбасі.
Такі дії грубо порушують Європейську конвенцію з прав людини від 12 серпня 1949 року. Згідно з якою державі оккупанту заборонено примушувати жителів окупованій території служити в її збройних або допоміжних силах, в тому числі шляхом тиску чи пропаганди, спрямованого на забезпечення добровільного призову.
Цього року Російська Федерація має намір призвати до лав своєї армії майже 3,3 тисячі жителів окупованого Криму. В цілому з 2015 року до лав російської армії були покликані не менше 18 тисяч кримчан.
Нагадаємо, що восени 2018 року російська влада закрила доступ до сайту ZN.UA на території РФ і окупованого Криму. Причиною блокування, очевидно, стала публікація матеріалів про незаконний призов жителів окупованого Криму у російську армію.
2 жовтня редакція видання "Дзеркало тижня. Україна" отримала чергове повідомлення від "Роскомнадзору" з вимогою видалити новинні матеріали про незаконний призов кримчан, опубліковані у 2017-2018 роках. Перед цим так звані "суди" Криму виносили рішення про обмеження доступу до окремих веб-сторінок сайту. В іншому випадку "Роскомнадзор" погрожував внести домен ZN.UA у "чорний список" і заблокувати доступ до нього. Редакція ці вимоги, звісно, проігнорувала.