Виконуючий обов'язки міністра екології та природних ресурсів України Сергій Курикін та керівництво держпідприємства "Українські екологічні інвестиції" будуть звільнені за махінації з тендером щодо "кіотських грошей", справу буде передано в Національне антикорупційне бюро України, запевнив прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк.
Дані службового розслідування, результати якого оголосили на засіданні Кабміну, демонструють, що цій справі відсутній будь-який контроль з боку міністерства. "До таких дій призвело відсутність контролю та службову недбалість в. о. міністра Курикіна та директора департаменту кліматичної політики Вежніна", - заявив доповідач на Кабміні.
Обох чиновників неодноразово попереджали "усно і письмово" про те, що тендер на закупівлю світлодіодних приладів виграла фіктивна компанія. Але чиновники ці попередження ігнорували. "Цими посадовими особами 23 грудня 2015 року ініційовано, підготовлено і внесено на розгляд уряду проект постанови, щоб дозволити проплату 70% авансу за цим договором", - говорилося в доповіді.
У цій схемі засвітилися і керівники ДП "Укрекоінвест", які проводили тендер. Комісія рекомендувала Кабміну звільнити Курикіна, директора департаменту кліматичної політики Вежнина, і директора ДП "Укрекоінвест" Коваля.
"За результатами розслідування, по-перше, я виношу на уряд рішення про звільнення із займаної посади виконуючого обов'язки міністра екології та природних ресурсів України (Сергія Курикіна – ред.). По-друге, звільнення відповідних посадових осіб, які визначені в акті. Третє - звільнення керівника державного підприємства ("Українські екологічні інвестиції" – ред.)", - сказав він на засіданні уряду в середу після оголошення результатів службового розслідування за фактом можливого вчинення злочину за розкрадання 550 млн грн коштів Кіотського протоколу.
Яценюк 12 січня дав доручення провести службове розслідування щодо можливих порушень у Мінекології під час конкурсу з реконструкції систем освітлення, коли тендер на 550 мільйонів гривень виграла фіктивна фірма.
13 січня Яценюк розпорядився почати підготовку до повернення Японії коштів, виділених Україні в 2009-2010 роках в рамках Кіотського протоколу. Заступнику глави мінекології Сергію Курыкину було доручено "здійснення необхідних заходів у межах повноважень для виконання зобов'язань з повернення невикористаних коштів, отриманих від продажу частин встановленої кількості викидів парникових газів".
Нагадаємо, Кіотський протокол, прийнятий в Кіото (Японія) в грудні 1997 року на додаток до Рамкової конвенції ООН про зміну клімату, зобов'язує розвинені країни і країни з перехідною економікою скоротити або стабілізувати викиди парникових газів у порівнянні з 1990 роком. Для впровадження Кіотського протоколу, ЄС та інші країни, що ратифікували Кіотський протокол, розробили систему обмеження промислових викидів за допомогою квот. Тобто, країни, що приєдналися до угоди, зобов'язані співвідносити свої викиди з 1990 роком - якщо їх рівень перевищує показники, зафіксовані за 1990-й, країна зобов'язана компенсувати нарощування викидів купівлею відповідного обсягу квот тих учасників кіотського протоколу, які мають невикористані "запаси" парникових газів.
Згідно з інформацією Національного екологічного центру (НЕЦ), до державного бюджету України у 2009-2010 роках надійшло 470 мільйонів євро в результаті продажу надлишку квот за Кіотським протоколом. При цьому, Україна взяла зобов'язання реалізувати на ці кошти проекти зі скорочення викидів парникових газів. Кабінет міністрів затвердив план реалізації 529 проектів теплової санації соціальних будівель в різних областях України і семи проектів, які передбачають використання технологій з Японії, зокрема, модернізацію вагонів метро у Києві та заміну автомобілів Міністерства внутрішніх справ України на суму 380 мільйонів гривень.