За що російські військові викрадають цивільних українців?

ZN.UA
Поділитися
За що російські військові викрадають цивільних українців? © depositphotos/markosubotin

Російські військові скоюють численні воєнні злочини проти цивільних українців. Обстріли мирного населення, пограбування, незаконні обшуки, позбавлення волі, викрадення — це грубі порушення норм міжнародного права та прав людини. За даними МВС України, близько 28 тисяч жителів України внесено до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. Водночас, за даними правозахисних організацій, у РФ та на окупованих територіях у неволі (в слідчих ізоляторах, виправних колоніях) перебуває до семи тисяч незаконно ув’язнених українських цивільних.

Олена з чоловіком Вадимом (імена змінено з міркувань безпеки) мешкали в Донецьку. Після його окупації 2014 року подружжя переїхало до села в Харківській області. Жили у власному будинку разом із мамою Олени.

На початку березня 2022 року до села зайшли російські військові. Через обстріли касетними снарядами маму Олени було поранено. Озброєні росіяни кілька разів проводили обшуки в будинку подружжя, погрожуючи розстрілом. «В наш дім увірвалися озброєні російські військові. Того дня вони знайшли прапори України та Євросоюзу. Одразу почали бити Вадима, кричали, що він нацист», — згадує Олена.

Тоді росіяни забрали в чоловіка всі документи, з дому винесли телефони й техніку. Вадима вивезли в невідомому напрямку без жодних пояснень. «Останнє, що я бачила: йому натягли шапку на очі, заклеїли рот скотчем, зав’язали й кудись повезли. Кричали, що на Донбас. Більше я чоловіка не бачила», — розповідає жінка.

Вадим — пенсіонер, має важкі захворювання та потребує постійного лікування. Олена намагалася знайти його: зверталася до комендатури окупантів, до чергових на блокпостах. Як каже жінка, їй вдалося дізнатись лише, що Вадима забрали співробітники ФСБ. «У селі стало вкрай небезпечно: росіяни мародерили, ґвалтували, погрожували. Тоді я вирішила, що залишатися ризиковано. Всі звернення до офіційних органів держави-агресора нічого не дали, лише приниження», — додає Олена.

Наприкінці квітня жінка виїхала з окупації до міста Ізюм. Пошуків чоловіка вона не припиняла. В поліційному відділку Ізюма за заявою Олени слідчий відкрив кримінальне провадження за статтею 438 Кримінального кодексу України (порушення законів та звичаїв війни).

Пізніше Олена звернулася до адвокатки Правозахисної групи «СІЧ» Марини Кіптілої, яка допомогла їй подати клопотання до органу досудового розслідування про визнання Олени потерпілою та проведення допиту. Також на міжнародному рівні адвокатка направила повідомлення до Комітету ООН з прав людини про насильницьке зникнення Вадима.

«Ми подали повідомлення до Комітету ООН з прав людини про порушення норм Міжнародного пакту про громадянські та політичні права, аби притягнути Росію до відповідальності за скоєні на території України злочини. Сподіваємося отримати справедливе рішення», — зазначає Марина Кіптіла. І додає, що передавати повідомлення зі свідченнями про воєнні злочини Росії до міжнародних організацій украй важливо. Завдяки цим доказам у майбутньому можливо буде притягнути винних до відповідальності.

Нині адвокатка отримала лист із Комітету ООН, де зазначалося, що через велику кількість звернень вони не можуть надати відповідь одразу. Тож чекаємо на додаткову інформацію за результатами розгляду повідомлення.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі