За півтора року кількість новин про Україну в ЗМІ анексованого Криму зменшилася втричі – ІМІ

Поділитися
За півтора року кількість новин про Україну в ЗМІ анексованого Криму зменшилася втричі – ІМІ © Kabar.kg
Інститу масової інформації повідомив, яких тем найчастіше стосувалися подібні новини.

За останні півтора року кількість новин про Україну в найпопулярніших ЗМІ анексованого Криму скоротилася втричі, повідомили в Інститут масової інформації. Вказано, що у квітні  2019 року таких новин було 155, а в жовтні 2020 – 57. Дослідження проводили в період з 26 по 30 жовтня.

«Новини України випадають з контексту кримських ЗМІ, а ті, що залишаються, або пов'язані зі спільним кордоном, або ж винятково спотворюють Україну в очах кримського суспільства», - зазначили в ІМІ.

Вказано, що експерти Інституту масової інформації вибрали для моніторингу п'ять новинних сайтів анексованого Росією Криму: ИА «Крыминформ», «РИА Крым», «Новый Севастополь», «Крымское информационное агентство», а також «Новости Севастополя». Однак, під час перевірки сайт «Крымское информационное агентство» припинив існувати, тому його замінили на «Вести Крым».

За даними моніторингу, основною темою новин кримських медіа про Україну стала війна в Донбасі. Так, 25% усіх матеріалів про Україну стосуються російської агресії на Сході країни. На другому місці – пандемія коронавірусу  - таких новин 10, 5%. Ще по 8,5% новин припало конституційну кризу в Україні, місцеві вибори, незаконну міграцію та контрабанду.

Найбільше новин щодо війни в Донбасі розмістив сайт «Новости Севастополя». Зокрема, ЗМІ анексованого півострова повідомляли про смерті серед бойовиків підконтрольного РФ незаконного збройного формування «ЛНР». Однак, у більшості матеріалів ішлося про «безпредел» у лавах Збройних сил України та фейки щодо американської вакцини. Джерелом інформації у подібних новинах були сайти «ДНР» та «ЛНР».

Якщо говорити про новини на тему коронавірусу, то найбільше в них йшлося про недоцільність використання коштів із Фонду з боротьби з COVID-19. Також у подібних новинах писали про катастрофічність та некерованість ситуації з коронавірусом. При чому риторика кримських ЗМІ полягала у некомпетентності та тупості українських вчених.

Більшість новин про місцеві вибори в Україні містили в собі сухі факти про перебіг голосування. Щоправда траплялись і новини з риторикою «докотилися». В ІМІ зазначили, що сайт «Новости Севастополя» розмістив новину «На Украине умирают победившие на выборах мэры».

«Зазначимо, що в ній використано один з методів маніпуляції –  перебільшення, оскільки в новині насправді йдеться про одну людину, яка померла від ускладнень коронавірусної хвороби», - пояснили в ІМІ.

Крім того, з подачі сайту «ДНР-24» медіа в анексованому Криму написали про високі рейтинги проросійської партії «Опозиційна платформа – За життя».

Інформація щодо конституційної кризи в Україні у кримських медіа подавалася фрагментарно. В ІМІ вказали на те, що з неї не можна скласти цілісної картини, однак такі новини добре вписувалися у риторику щодо розрухи та відсутності порядку в Україні.

Крім того, ЗМІ анексованого Криму писали про «незаконний перетин» кордону українкою, а також про контрабанду прикрас. Відповідні новини потрапили до всіх кримських ЗМІ, які підлягали моніторингу.

Новини про спроби України повернути півострів, у кримських ЗМІ подаються або як такі, що просуває США (в бекграунді – інформація, що «більшість кримчан проголосували на референдумі за возз'єднання з Росією, а Україна не визнає цього»), або є жахалками про «примусову паспортизацію».

За даними ІМІ, у третині новин про Україну ЗМІ анексованого Криму посилаються на українські офіційні структури. Ще у чверті новин джерелами інформації є російські офіційні структури та особи. У 21% новин джерелом інформації є росЗМІ та «Л/ДНР». На українські ЗМІ припадає 10,5% джерел. При чому ЗМІ в Криму, які використовують українські ЗМІ як джерело інформації, звертаються до медіа з проросійською позицією. Наприклад, цитують сайти «Страна», «112 Україна» тощо.

«Зауважимо, за даними моніторингів ІМІ, у медіа «Л/ДНР» значно більше простежується вплив російської пропаганди на контент, ніж у медіа півострова. Проте казати про її відсутність зарано. Наприклад, чотири з п’яти досліджуваних сайтів поставили новину про те, що: «глава Республики Крым Сергей Аксенов поздравил украинцев с Днем освобождения от немецко-фашистских захватчиков и выразил уверенность, что Украина и Россия вновь будут вместе», - зазначили в ІМІ.

У новині йшлося про те, що «кровная связь восторжествует» і «бандеровский режим неизбежно отправится на свалку истории, а Россия и Украина снова будут вместе».

Також поширеним наративом російської пропаганди, за даними ІМІ, є про те, що Євромайдан зрежисувала Америка, а саме Сорос: «Методичка Сороса: Трампа будут свергать по украинскому сценарию».

«Після перегляду новин окупованого півострова складається враження, що повідомлення про Україну не зникли з його інформаційного простору лише з однією метою – щоб постійно нагадувати кримчанам про правильність приєднання Криму до Росії», - повідомили в ІМІ.

Нагадаємо, навесні 2020 року кримські інтернет-провайдери розширили кількість заблокованих сайтів українських ЗМІ. Вони не дають доступ кримчанам мінімум до 25 сайтів, які вільно працюють на підконтрольній Україні території.

Зокрема, в окупованому Криму заблоковані: "Цензор.нет", "QHA", "След.нет", "UAinfo", "5 канал", Радіо Хаят, "Фокус", "Главком", "Центр журналістських розслідувань", "ТонеТо", "Депо", "Українська правда", "РБК-Україна", "Укрінформ", "Лівий берег", "ZN.UA", "Стрічка", "Апостроф", "Главное", Blackseanews, а також сайти соціальних мереж LinkedIn і Телеграм, сайти Меджлісу кримськотатарського народу, Свідків Єгови і "Хізб ут-Тахрір".

У п'яти провайдерів з десяти недоступний сайт громадського об'єднання "Кримська Солідарність". Сайт "АТР" блокують три провайдери, а сайт "Інформаційного опору" блокують два провайдери з усіх перевірених.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі