Європейський парламент нагородив українського політв'язня Олега Сенцова премією "За свободу думки" імені Андрія Сахарова. Замість режисера нагороду у французькому Страсбурзі отримала його двоюрідна сестра Наталя Каплан. Вона виступила з промовою та зачитала лист Сенцова, інформує "Громадське".
Каплан під час свого виступу зазначила, що за всі 145 днів голодування її брата не було звільнено жодного українського політв'язня, але це не означає, що Сенцов програв. Завдяки його вчинку про російські репресії заговорив увесь світ, Сенцов привернув увагу до теми українських політв'язнів, підкреслила Наталя.
Вона також зачитала звернення політв'язня до всіх присутніх: "Шановні пані та панове! Я не можу бути присутнім у цій залі, але ви можете почути мої слова, навіть якщо їх вимовить хтось інший. Слово - це головний інструмент людини, а часто його єдиний, особливо коли у нього відібрали все інше. Словом можна вилікувати, а можна покалічити, можна врятувати, а можна вбити, скомандувати "Вогонь!".
У листі Сенцова до Європарламенту також йдеться про те, що не важливо коли людина помре, важливіше як і за що. "Можна до 18 років бути простою селянкою, а потім своїми словами підняти на опір цілу країну, прийняти приниження і мученицьку смерть, а потім залишитися жити вічно в історії під ім'ям Жанна. А можна до глибокої старості прожити сите життя кривавого правителя, невтомно промовляючи потік брехливих слів, якими нібито захоплюватиметься твій народ, і тобі навіть подаватимуть руки світові лідери, не бажаючи з тобою сваритися, але після смерті твоє ім'я буде прокляте, і слово "Бокасса" стане загальним, і не воно одне. Сучасність часто не справедлива, історія справедлива завжди - з часом все завжди встає на свої місця і називається своїми іменами".
У своєму зверненні політв'язень підкреслив, що Андрій Сахаров безумовно є людиною, на яку варто рівнятися, і для нього ставати навіть десь трохи поруч із ним – є "занадто великою честю" "Але я сподіваюся, що я ще зможу, встигну щось зробити для того, щоб відчути, що я заслужив цю винагороду. Дякую", - йдеться у листі українця.
Своєю чергою євродепутат Ребекка Хармс у соцмережі Twitter зазначила, що Європарламент працюватиме над питанням звільнення Олега Сенцова.
Natalya Kaplan tells the story about Oleg Sentsov's fight for #Ukraine and the sovereignty of his country, his dentention, torture, trial and imprisonment in Russian Arctic. He is our laureate of #SakharovPrize2018 and we promise to work for his freedom #FreeSentsov @SOSCrimea pic.twitter.com/pezhSqpsoC
- Rebecca Harms (@RebHarms) 12 грудня 2018 р.
Нагадаємо, що 25 жовтня стало відомо, що Олег Сенцов, незаконно засуджений в Росії, став лауреатом премії Європейського парламенту "За свободу думки" імені Андрія Сахарова 2018 року. Сенцов став першим представником України, удостоєним цієї нагороди. Єврокомісар з питань європейської політики сусідства і переговорів з розширення ЄС Йоханнес Хан закликав РФ відпустити Сенцова на церемонію вручення премії.