У випадку незабезпечення Росією українським військовослужбовцям імунітету від кримінального переслідування та відмови від їхнього негайного звільнення, настане міжнародно-правова відповідальність. Україна ж за дотримання необхідної процедури матиме міжнародно-правові підстави для застосування пропорційних контрзаходів, зокрема шляхом обмеження імунітету, яким користується російська держвласність на території України (за виключення дипломатичних та консульських представництв).
Про це у статті для DT.UA пишуть Надзвичайний і Повноважний Посол України Олександр Чалий та адвокат, магістр міжнародного права Олександр Малиновський.
Автори зазначають, що оскільки у такому випадку матиме місце порушення РФ імперативної норми міжнародного права, Київ матиме також підстави для звернення до іноземних держав з проханням запровадити з їхнього боку аналогічні контрзаходи проти Росії. У свою чергу, позбавлення російської держвласності, розташованої за межами Росії, імунітету, сприятиме українським юридичним особам, які отримали на свою користь рішення міжнародних інвестиційних арбітражів у зв'язку з експропріацією їхньої власності в Криму, в отриманні реального відшкодування понесених ними збитків.
Чалий та Малиновський підкреслюють, що відмова РФ від забезпечення імунітету від кримінального переслідування українських військовослужбовців може мати більш глобальні негативні наслідки для Росії. Вона втратить право вимагати забезпечення аналогічного імунітету вже для своїх військовослужбовців при вчиненні ними дій (виконанні завдань) за межами РФ.
Насамкінець, зазначають автори, запропонований вище підхід не виключає та не заперечує інших заходів, які наразі вживаються – і відповідні заходи мають бути підтримані і продовжені – Україною з метою звільнення моряків (звернення до ЄСПЛ, залучення Міжнародного Комітету Червоного Хреста тощо).
Детальніше читайте в матеріалі Олександра Чалого та Олександра Малиновського "Звільнення українських військових моряків: окремі міжнародно-правові аспекти" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".