WSJ: Реакція України на падіння ракети в Польщі створила напругу у відносинах з США

Поділитися
WSJ: Реакція України на падіння ракети в Польщі створила напругу у відносинах з США © Офіс президента
Видання пише, що наполягання Києва на тому, що на польській території впала саме російська ракета, породили шкідливі підозри на Заході.

Минулого місяця Україна вперто наполягала, що ракета, яка вбила двох польських громадян, була запущена Росією, а не українськими силами протиповітряної оборони. І це створило найбільш гострі публічні розбіжності між Києвом і США з початку російського вторгнення.

Інцидент спровокував дуже небезпечний і драматичний момент, під час якого світ намагався зрозуміти, чи справді Москва атакувала одну з країн НАТО, - пише Wall Street Journal. Доволі швидко цю версію спростували. Разом з тим, події минулого місяця викрили напругу, яка зберігалася від самого початку війни. Київ хотів би, щоб НАТО збільшив свою роль у боротьбі з російською агресією, а Вашингтон і його європейські союзники стараються уникати кроків, які б призвели б до початку прямого конфлікту між альянсом і Росією.

Wall Street Journal пише 15 листопада, коли стався інцидент з ракетою, між Києвом і Вашингтоном вже з’явилася певна напруга через те, що деякі американські чиновники почали розмірковувати про умови початку мирних переговорів з Росією. Українські і західні дипломати сказали виданню, що в подальші кілька тижнів ця напруга була пом’якшена. Але деякі західні чиновники все ще роздратовані реакцією України на падіння ракети. Вони підозрюють, що українська сторона намагалася підштовхнути НАТО до прямого конфлікту з Москвою.

Через лічені години після того, як ракета впала на території Польщі, США за допомогою розвідки і даних з радарів визначили, що вона була запущена з української системи ППО. Вашингтон швидко поділився своїми висновками з Варшавою, яка почала розслідувати інцидент. В Індонезії в розпал саміту G20 президент Джо Байден сказав лідерам демократичних країн: Вашингтон впевнений, що Росія не запускала ракету. Ракета впала в Пшеводові приблизно о 9:35 за Північноамериканським східним часом. До обіда того ж дня США почали ділитися з українською і польською сторонами своєю інформацією про те, що ракета була запущена з української ППО. Через 4 години після того начальник Об’єднаного комітету штабів США генерал Марк Міллі поговорив з міністром оборони Польщі, а ще через півгодини - з його українським колегою.

«Але потім президент Володимир Зеленський опублікував відео-звернення, в якому напряму звинуватив Росію в атаці. Це дуже контрастувало з польськими чиновниками, які продемонстрували обережність у звинуваченнях за інцидент», - пише Wall Street Journal.

«Удар по території НАТО ракетами… Це російська ракетна атака по колективній безпеці! Це дуже серйозна ескалація. І потрібні дії», - сказав Зеленський.

Його звернення спровокувало черговий раунд дзвінків між США, союзниками по НАТО і Україною, під час яких обговорювалася наявна інформація. Wall Street Journal зауважує, що українська реакція стала відображення давнього відчуття Києва, що, обороняючись від Росії, він також захищає східний фланг НАТО. Навіть якщо альянс намагається уникнути ще більшого втягування у війну. Через кілька годин після падіння ракети українські чиновники почали закликати НАТО, до якого їхня країна не належить, дати відповідь. Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба наполягав, щоб Росії дали «жорстку і принципову» відповідь. При цьому він відкинув твердження Кремля про те, що ракета насправді українська, як теорію змови.

Кулеба закликав терміново скликати саміт НАТО за участі України, «щоб сформулювати подальші спільні дії». І, за його словами, серед цих дій повинна бути передача Україні винищувачів F-15 і F-16, «щоб ми могли захистити українське небо і небо наших сусідів».

Наступного ранку, навіть попри те, що польські чиновники дали чітко зрозуміти, що не будуть вимагати колективну відповідь НАТО, в Києві тільки посилили свої наполягання, що Росія стоїть за атакою. Зеленський повторив свої твердження про те, що саме російська ракета вдарила по польській території і закликав до швидкої реакції.  Тільки через день Зеленський і його чиновники почали пом’якшувати свою риторику. Український президент сказав, що спирався на інформацію, яку отримав від своїх військових. І якщо розслідування покаже, що ракета насправді була українською, Київ вибачиться. Росія ж почала використовувати полярні твердження Києва і Вашингтона. Російський посол в ООН сказав, що українські і польські чиновники нібито намагаються розпалити війну між Росією і Заходом. 17 листопада Україна вже намагалася залогодити будь-які тріщини у відносинах з Польщею. Варшава запросила українських слідчих взяти участь в розслідуванні. Вони приїхали наступного ж дня.

У свою чергу, західні чиновники почали наголошувати, що Україна не винна в інциденті, зважаючи на масові російські обстріли її міст.

«Це не провина Росії. Росія несе повну відповідальність за це», - сказав генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.

Українські і європейські чиновники назвали реакцію Киває «емоційною», інстинктивним рішенням звинуватити Росію за інцидент після багатьох місяців російської агресії і атак. Москва запустила приблизно 100 ракет по Україні за лічені години до інциденту в Польщі.

«Однак, деякі чиновников в США і Європі думають над тим, чи Зеленський і його ключові соратники не побачили в кризі можливість сильніше прив’язати НАТО до війни. Адже Київ неодноразово намагався зробити це впродовж конфлікту», - пише Wall Street Journal.

Секретар РНБО України Олексій Данілов відмовився коментувати припущення, що його країна намагалася втягнути НАТО у війну. Він лише зауважив, що свої заяви Зеленський зробив лише після консультацій з відповідними людьми.

«Питання цієї ракети дуже складне для нас. Всі роблять помилки. Головне, щоб ці помилки не були фатальними», - сказав він.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі