WSJ: Який мир в Україні потрібен США?

Поділитися
WSJ: Який мир в Україні потрібен США? © unsplash/haroldrmendoza
Американський вчений пояснив, чому Вашингтону потрібно вже зараз почати готуватися до відновлення миру в Україні.

Стрепенувшись від підйому ревізіоністичних режимів в Китаї, Росії і Ірані, союзники на Заході знову пригадали життєво важливу істину: в мирні часи потрібно готуватися до війни. Але протилежне теж правда: в часи війни потрібно готуватися до миру.

Війна, яку Владімір Путін почав проти України, - це найбільший конфлікт в Європі з 1945 року. І він продовжує погіршуватися. З приходом зими Росія посилила свою варварську кампанію зі знищення української енергетичної інфраструктури, намагаючись таким чином змусити Україну здатися. Але й Київ відповідає на це ескалацією, завдаючи удари по цілях на території Росії.

«Навіть продовжуючи допомагати Україні, американці повинні почати думати про те, який мир вони хочуть. Це поки що не питання мап. Ми не знаємо, де будуть стояти армії, коли серйозні мирні переговори розпочнуться. А військові факти на місцях будуть визначальними для торгів про території. Але якщо відкласти кордони в бік, укладання миру - це важке завдання», - пише в статті для Wall Street Journal американський вчений, професор з міжнародних відносин Бард-коледжу і колишній редактор журналу National Interest Волтер Рассел Мід. Він також був викладачем міжнародних відносин в Єльському університеті.

Мід зауважує, що Польща досі намагається відбудувати своє суспільство після років комуністичного режиму. І його польські друзі часто йому кажуть, що «легше перетворити акваріум в рибний суп, ніж рибний суп знову в акваріум». На думку автора, США хочуть кількох речей від миру в Україні.

По-перше, війна повинна закінчитися швидко. Чим на довше вона затягнеться, тим більш руйнівною вона буде. По-друге, мир повинен бути справжнім. Це означає, що не можна допустити, щоб бої скотилися до замороженого конфлікту, який може вибухнути знову в будь-який момент.

«Ми не хочемо, щоб санкції й далі нависали над світовою економікою. Ми не хочемо, щоб половина Європи постійно стояла на воєнних рейках. Ми хочемо, щоб ця війна закінчилася угодою, а не збройним перемир’ям», - пояснює він.

По-третє, війна повинна закінчитися так, щоб російська агресія не залишилася безкарною. Майбутні російські лідери, а також потенційні агресори в інших куточках світу, повинні бачити, що завойовницькі війни дуже дорогі. 

«По-четверте, кінець війни не повинен закласти основу для наступної. Часткове розширення НАТО було помилкою. Якщо поставити знак з написом «Ловити рибу заборонено» на одному березі озера, це говорить, що вилов дозволений там, де знака немає. Грузія, Молдова, Україна і Білорусь не вступили в НАТО. Але Росія або вторглася на їхню територію, або підірвала їх. Ця війна повинна закінчитися появою чітких рамок безпеки. Членство в НАТО для країн, які цього хочуть, буде простим рішенням, але можливі й інші», - пише автор.

Нарешті, Америка не хоче, щоб війна закінчилася розпадом Російської Федерації. Мід вважає, що падіння влади в Росії спровокує хаос і війну на Кавказі. І це, на його думку, було б кошмаром. Ядерна зброя і матеріали були б виставлені на продаж. Це також посилило б Китай.

«Навіть якщо нам не завжди подобається, як Росія керує собою, її стабільність дуже бажана на відміну від появи зони анархії на території від України до Тихого і Арктичного океанів», - пояснює американський вчений.

Він підкреслює, що добитися всіх цих цілей буде дуже не просто. За винятком випадку повного краху російської держави, Москва навряд чи відмовиться від окупації всіх територій, які Україна хотіла б повернути. Також вона навряд чи заплатить всі репарації, які вимагає Київ, або дозволить провести розслідування воєнних злочинів, на чому наполягають українці і їхні симпатики.

«Але американські і західні зобов’язання в сфері безпеки і допомоги можуть зробити неминуче неідеальну мирну угоду прийнятною для українців», - впевнений автор.

Він додає, що підготовка до миру - це не задобрювання. Якщо зробити війну болючою і дорогою для Росії, це може переконати Кремль змінити свій курс. Але команді Джо Байдена також потрібно готуватися до наступного етапу. Переговори з Росією будуть складними, так само як і переговори з союзниками і Конгресом.

«Якщо після війни Росія буде слабшою, а Україна - сильнішою, НАТО в очах багатьох німців буде менш важливим. Дехто в Берліні зосередиться на розбудові післявоєнних бізнес-відносин з Росією замість того, щоб відштовхнути від себе Кремль, підтримуючи жорсткі умови миру», - пише Мід.

Він додає, що в Східній Європі є ті, хто вважає, що РФ повинна розпастися. А в обох партіях в США знайдуться американці, які не захочуть, щоб їхня країна брала участь в наведенні порядку десь далеко. Під час Другої світової війни адміністрація президента Франкліна Рузвельта витратила багато часу на підготовку до післявоєнного світу. Команді Байдена теж потрібно подумати наперед, щоб конфлікт закінчився чимось більш довготривалим, ніж перемир’я.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі