WP: Україна повинна отримати місце Росії у Раді безпеки ООН

Поділитися
WP: Україна повинна отримати місце Росії у Раді безпеки ООН © Офіс президента
Тайвань колись теж був постійним членом Ради безпеки ООН, однак, в 1971 році у нього без будь-яких підстав відібрали місце в організації й віддали комуністичному Китаю.

Під час потужної промови у вівторок президент України Володимир Зеленський вказав Раді безпеки ООН на її абсолютну безпорадність у протидії страшним воєнним злочинам Росії на українській території.

ООН не здатна притягнути Москву до відповідальності, - сказав Зеленський, тому що ця ж Москва «перетворює право вето в Раді безпеки на право вбивати». Тому країни-учасниці повинні «виключити Росію» з Ради Безпеки ООН, або «повністю саморозпуститися».

Зеленський абсолютно має рацію, - погоджується на сторінках Washington post науковий співробітник Американського інституту підприємництва і колишній автор промов президента Джорджа Буша-молодшого Марк Тіссен. Однак, на його думку, світ повинен піти ще далі, ніж пропонує український президент. Росію потрібно не просто вигнати з Ради безпеки, а віддати її місце Україні. І для такого кроку є прецеденти.

В статуті ООН не написано, що «Російська Федерація» має право на постійне місце в Раді безпеки. Там написано так: «Республіка Китай, Франція, Союз Радянських Соціалістичних Республік, Об’єднане Королівство Великої Британії й Північної Ірландії і Сполучені Штати Америки повинні бути постійними членами Ради безпеки». Дві з перелічених вище країн більше не займають свої місця в Раді.

25 жовтня 1971 року ООН виключила «Республіку Китай» (Тайвань) і прийняла в склад «Китайську Народну Республіку» (материковий Китай), який також став одним з п’яти постійних членів Ради безпеки. Попри право вето в Раді безпеки, Тайвань не зміг зупинити власне виключення через голосування Генеральної асамблеї. Пропозиція США зробити китайське представництво «важливим питанням» вимагала підтримки двох третин країн-учасниць. Але голосування провалилося. 59 країн підтримали її, а 55 - виступили проти (ще 15 утрималися). Генеральна асамблея тоді ухвалила резолюцію 2758 про позбавлення Тайваню членства через просту підтримку більшістю голосів. За виступили 76, проти 35 країн (17 утрималися). Ця історія створює прецедент, який дозволяє позбавити країну місця в Раді безпеки й передати його іншому потенційному претенденту.

Рівно так само, як комуністичний Китай займає місце, призначене для «Республіки Китай», Росія зараз користується місцем «Союзу Радянських Соціалістичних Республік». Але Російська Федерація і СРСР - це не одна і та ж країна. Владімір Путін виправдовує вторгнення в Україну бажанням повернути територію, втрачену після розпаду Радянського Союзу.

Тож якщо Генеральна асамблея змогла проголосувати за виключення Тайваня і проголосити, що КНР буде законно займати місце «Республіки Китай», вона рівно так само може проголосувати за виключення Росії й проголошення України законним правонаступником СРСР. А отже Київ отримає старе радянське місце. Автор також пропонує обернути проти Путіна його ж есе про те, що росіяни і українці - це нібито «один народ», який походить від стародавньої Русі. За цією ж логікою можна проголоситу Україну законною правонаступницею СРСР.

«Китайський прецедент» за 1971 рік говорить, що Росія і Китай будуть безсилими і не зможуть накласти вето на таку заміну в Раді безпеки. На відміну від Тайваня, який нічим не заслужив виключення зі складу ООН, Росія натворила достатньо, щоб її позбавили членства. Статут ООН чітко говорить, що країна-учасниця може бути виключена, якщо вона «постійно порушує принципи, описані в статуті». За останній місяць Генеральна асамблея двічі абсолютною більшістю голосів визнала, що Москва саме це робить на території України.

2 березня Генеральна асамблея 141 голосом проти 5 (35 утрималися) засудила «агресію Російської Федерації проти України з порушенням статті 2 (4) Статуту». 24 березня вона знову засудила Росію за порушення Статуту, створюючи гуманітарну кризу. Рішення підтримали 140 країни проти 5 (35 знову утрималися). В обох випадках три чверті країн-учасниць проголосували за осуд Росії. Цього більш ніж достатньо, щоб замінити Росію в Раді безпеки. В четвер Генеральна асамблея ООН виключила Росію зі складу Ради з прав людини. Вона може використати точно ту ж саму процедуру, щоб замінити Москву в Раді безпеки.

Тож очевидно, що це можливо. Але чи буде це зроблено? Відповідь на таке питання залежить від політичної волі. Одна справа - проголосувати за жорстку заяву, зовсім інша - накласти реальні наслідки. Але США повинні ініціювати голосування й переконати інші країни підтримати рішення. Тому що присутність Росії в Раді безпеки ООН - це ганьба. Режим Путіна ґвалтує, вбиває й масово знищує безневинних чоловіків, жінок і дітей в Україні. Якщо ООН не здатна накласти реальні наслідки на Путіна і його вбивць за всі ці злочини, тоді Зеленський має рацію. ООН просто потрібно саморозпуститися.

Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський під час виступу на Радбезі ООН, скликаному через звірства росіян в Бучі, заявив, що організація повинна самоусунутися, якщо там не можуть усунути Росію, як джерело війни. Зараз наша країна, нагадує він, потребує рішень від Радбезу для досягнення миру.

Бучу назвали другою "Сребреницею", а загадкова руzька душа під пісні Лепса попрямувала до Пекла. Найкращий день, який тепер може настати, — покарання воєнних злочинців. Включно з російськими генералами, котрі віддають накази, солдатами, що стріляють у мирних людей, пропагандистами й артистами, які співають і брешуть на підтримку кривавого режиму.  Але для того, щоб це сталося, потрібно виконати дві умови. Які? Про це читайте у статті Інни Ведернікової "Розлюднення Росії. Хто і як документує звірства "руського міра" в Бучі".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі