WP: Російська війна проти України заходить в глухий кут

Поділитися
WP: Російська війна проти України заходить в глухий кут © Сергій Нужненко / Радіо Свобода
Експерти кажуть, що втрати живої сили, техніки й відсутність вагомого прогресу на місцях сильно б’є по окупантах.

Російські спроби завоювати Україну можуть скоро зайти в глухий кут, оскільки великі втрати й знищення техніки сильно б’ють по непідготовленим російським військам, які так і не змогли досягти жодної з початкових цілей, пише Washington Post з посиланням на західних чиновників й військових експертів.

Лінії фронту майже не змінилися за більш ніж тиждень. Росіян убивають завдають різних поранень в темпі приблизно 1000 на день, про що свідчать оцінки західної розвідки. А якщо подивитися на українські дані, то ця цифра буде ще більша.

Потік відео, на яких видно спалені танки й покинуті колони, безперервно ллється з українських сторінок в соціальних мережах. Так само масштабно поширюються кадри з мертвими загарбниками, з тими росіянами, які здалися в полон, а також як голодні російські солдати крадуть курей в місцевих фермерів. Також стає дедалі більше фото понівечених тіл українських мирних жителів, які загинули через ракетні й артилерійські обстріли.

Жорстокість російських ударів посилиться на тлі уповільнення наступу. Росія намагається компенсувати провали на полі битви кривавими бомбардуваннями цивільних. Прості українці в містах, які оточили повністю чи частково російські війська, платять велику ціну за війну, яка в перші ж години пішла не за планом. 

«Але через відсутність вагомого прогресу на місцях і через масштаби втрат російська військова кампанія може скоро стати нежиттєздатною. Війська не зможуть наступати через відсутність достатніх людськи сил, постачання й боєприпасів, кажуть аналітики й чиновинки. Наступні два тижні будуть критичними для вирішенні результатів усієї війни», - йдеться в статті.

Якщо Росія не зможе швидко покращити свої лінії забезпечення, перекинути підкріплення й підняти нульову мораль своїх військ на місцях, вона не зможе досягти своєї мети.

«Не думаю, що українські може витіснити російські сили з України. Але я також не думаю, що російські сили здатні здатні захопити ще більше в Україні», - сказав колишній морський піхотинець США і старший науковий співробітник Foreign Policy Research Institute Роб Лі.

Оцінки Інституту дослідження війни (ISW), опубліковані у неділю, пішли ще далі.

«Українські сили розгромили початкову російську кампанію у цій війні», - наголосили експерти інституту, додавши, що конфлікт вже зайшов у «глухий кут».

Washington Post пише, що події на полі битви ще можуть розвиватися за різними сценаріями. Наприклад, якщо Росія все ж якось зможе захопити оточений і спустошений Маріуполь, вона зможе вивільнити таким чином додаткові сили для наступу в інших місцях. Але в своїй статті генерал США у відставці Бен Ходжес і європейський військовий дослідник Джуліан Ліндлі-Френч писали, що російська армія наближається до того, що військові стратеги називають «кульмінаційною точкою» свого наступу. Це означає, що вони досягли меж своїх можливостей вести війну.

«Російська загарбницька війна в Україні тепер переходить в критичну фазу. Конфлікт досягає кульмінаційної точки російських наступальні можливостей і українських оборонних можливостей», - писали вони.

Ходжес і Ліндлі-Френч закликали США і союзників забезпечити військову допомогу Україні, щоб її армія змогла скористатися цим «вікном можливостей» і здобути поступки за столом переговорів.

«Я переконаний, що у Росії немає часу, людських сил чи боєприпасів для продовження своїх дій», - сказав Ходжес, який зараз співпрацює з Центром Європейських політичних аналізів. Він пояснив, що Захід продовжує посилювати військову допомогу для України, завдяки чому її армія може підтримувати інтенсивність свого опору. Російська армія досі має перевагу з точки зору чисельності й обладнання у порівнянні з більш легко озброєною армією України. Однак, за словами Ліндлі-Френча, для розвороту ситуацію на свою користь, Москві доведеться шукати додаткові кадри й лінії постачання.

«Зараз вони цього не можуть, але вони можуть все виправити, змінивши тактику й стягнувши підкріплення», - сказав він.

Чиновники США відмовилися робити публічні прогнози щодо курсу війни. Однак, вони говорять про чіткі ознаки того, що росіяни зіштовхнулися з труднощами підтримки наявних сил. Їм не вдається знайти підкріплення й виправити логістичні проблеми. Заклики до Китаю надати військову допомогу й досі безплідні спроби завербувати найманців у Сирії, а також розмови про перекидання військ з інших регіонів РФ й грузинської Південної Осетії поки не призвели до появи чітких ознак того, що нові війська вже на шляху в Україну.

«Лише те, що вони говорять про поповнення сил й ресурсів говорить, що вони починають непокоїтися довготривалістю», - сказав неназваний чиновник Департаменту оборони США, який погодився говорити на умовах анонімності.

Він додав, що російські проблеми з логістикою зберігаються вже три тижні поспіль. І це досить незвичайна ситуація. З перших годин війни було очевидно, що ключові завдання Росії - це захопити Харків, сполучити Донбас з Одесою коридором вздовж морського узбережжя, а головне - захопити Київ в ході блискавичного наступу з півночі. Але минуло більше трьох тижнів. І російські війська не добилися абсолютно нічого з цього. Вони навіть не змогли повністю оточити Харків попри його надзвичайну близькість до російського кордону. Спроба наступу на Одесу була зупинена під Миколаєвим. А зусилля, націлені сполучити Крим з Донбасом, руйнує дедалі більш кривава облога Маріуполя. Росія змогла добитися певного прогресу в Донецькій і Луганській областях, які частково й так були окуповані російськими силами з 2014 року. Але наступ на цьому фронті не досяг початкових амбіцій.

Видання пише, що українські сили теж зазнали втрат, хоч публічно про точні цифри ніхто не говорив досі. Чим на довше затягнеться війна, тим більш небезпечним буде ставати становище й для армії України. На думку експерта лондонського Royal United Services Institute Джека Ветлінга, це підвищить шанси того, що Росія зможе виправити свої початкові помилки. Однак, він зауважив, що українські бійці лишаються дуже мотивованими в той час, як мораль російських солдатів постійно погіршується. Солдати РФ продовжують здаватися, кидати свої машини й демонструвати відсутність ініціативи навіть в місцях, які вони контролюють.  

З погіршенням наступальних можливостей Росії посилюється ризик збільшення кількості жертв серед цивільних. Глухий кут, на думку експертів SW, буде «кривавий і жорстокий», оскільки російські війська будуть дедалі більше вдаватися до обстрілів й бомбардування міст, щоб створити тиск. Запаси високоточних ракет у Росії закінчуються, - кажуть американські чиновники. Це означає, що Москва дедалі частіше буде застосовувати так звані «дурні бомби», без розбору скидаючи їх на житлові квартали, сподіваючись змусити міста підкоритися. Аналітики й чиновники кажуть, що в України навряд чи є сили, щоб витіснити російську армію з тих місць, куди вона вже зайшла. Однак, труднощі, з якими зіштовхнулися російські військові, дають можливість українській армії зупинити ворога, не даючи йому рухатися далі. А отже з’явиться тиск, який може змусити Росію погодитися на дипломатичне рішення. 

Ніхто вже не думає, як швидко росіяни зможуть захопити Україну. Натомість, головне питання війни тепер: «Чи зможе Україна примусити Росію зупинитися на місці?». І, за словами неназваного західного чиновника, поки що «українці були досить успішні в цьому». 

Ветлінг вважає, що наступні два тижні «будуть досить вирішальними». Він переконаний, що війна не закінчиться за цей час. І сигнали з Москви свідчать, що вона спробує підвищити ставки, а не навпаки. Тож війна може стати ще більш кривавою для українців, попри повільне російське просування.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі