Вже не переворот. Українці, які до агресії сумнівалися у завоюваннях Майдану, переоцінюють новітню історію країни. Соцопитування

ZN.UA Ексклюзив Інфографіка
Поділитися
Вже не переворот. Українці, які до агресії сумнівалися у завоюваннях Майдану, переоцінюють новітню історію країни. Соцопитування Через російські обстріли жителі прифронтових територій переоцінюють історію © EuromaidanPR / Twitter
Росіяни досягли у Миколаєві та Запоріжжі зворотного ефекту. Свобода і гідність — завжди однозначні.

До дев’ятої річниці Революції гідності експерти Фонду «Демократичні ініціативи» порівняли ставлення жителів прифронтових міст до подій на Майдані «до» і «після» початку повномасштабної російської агресії. Про те чому, російський «ракетний терор» не спрацював, а навпаки робить українців більш патріотичними йдеться у статі Андрія СУХАРИНА та Петра БУРКОВСЬКОГО для ZN.UA «Щодо примусу до миру. Про що думають українці при свічках. Слідами соцопитування «Демініціатив».

За словами експертів, російські твердження про «державний переворот» настільки активно просувалися, що значна частина українців були схильні підтримати цю версію.

«Слід констатувати, що російська пропаганда, за всієї абсурдності частини її тверджень, усе ж була доволі успішною на проміжку від 2014-го до 2022 року, — уточнюють автори.— В Україні, на жаль, мовили проросійські канали, які фінансував путінський режим. Тому тези про «все не так однозначно» успішно перейшли в український інформаційний простір, а відверто російські наративи інколи успішно інтегрувалися в публічну думку».

Ба більше, навіть після російського повномасштабного вторгнення залишилася частина людей, які підтримували російські твердження про державний переворот. Однак частка таких людей суттєво зменшилася.

«Ми можемо це стверджувати на підставі порівняння опитувань громадської думки до і після вторгнення, з допомогою яких ми відстежували та оцінювали вразливість українців до наративів російської пропаганди, спрямованої на дискредитацію Майдану та започаткованих ним реформ», - наголошують автори.

Так, у серпні 2020 року 54% опитаних по всій країні вважали події на Майдані наприкінці 2013-го — на початку 2014 року Революцією Гідності, справедливим повстанням народу проти авторитарної влади. Майже 31% респондентів вважали події на Майдані незаконним державним переворотом, захопленням влади групою озброєних людей. Ще 15% не змогли визначитися з позицією, яку вони поділяють.

Водночас спостерігалася суттєва відмінність у сприйнятті Революції Гідності у різних регіонах.

У південному та східному макрорегіонах частка людей, які вважали події на Майдані справедливим повстанням, не перевищувала 25%, а частка тих, хто оцінював ці події як державний переворот, становила 50–56%. Якщо говорити про конкретні міста, наприклад про прифронтове сьогодні Запоріжжя, то того ж 2020 року лише 22% респондентів вважали події на Майдані справедливим повстанням, а 61,5% — незаконним держпереворотом. У Миколаєві 51% опитаних називали Майдан повстанням проти диктатури, але й тих, хто розглядав Майдан як державний переворот, було немало — 40%

Після початку російського повномасштабного вторгнення Фонд «Демократичні ініціативи» провів кілька опитувань громадської думки. Серед них було опитування на початку серпня у Запоріжжі, на той момент місто потерпало від спорадичних ракетних обстрілів. А також наприкінці серпня — на початку вересня у прифронтовому Миколаєві, який російська армія обстрілювала щодня.

«Це дає нам унікальну можливість побачити, як трансформується громадська думка під впливом війни та різного досвіду життя у прифронтових містах», - зазначають експерти.

Суспільна думка стосовно Революції Гідності суттєво змінилася. У Запоріжжі вже 46% тих, хто вважає Майдан справедливим повстанням, а 31% — держпереворотом (23% — не визначилися). У Миколаєві ці показники більш однозначні — 64% проти 20% (16% — не визначилися).

«Такі опитування свідчать про те, що російські обстріли та атаки по містах дійсно мають вплив на ставлення і переконання людей. Тільки зовсім не той, на який сподівалися у Росії», - резюмують у «Демініціативах».

Нагадаємо, жителі прифронтових Миколаєва та Запоріжжя з кожним російським обстрілом все менше хочуть переговорів з Росією.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі