Приблизно 42% українців станом на серпень 2018 року вважають членство в НАТО найкращою гарантією національної безпеки. Порівняно з 2012 р. частка тих, хто вважає інтеграцію України в НАТО вірним кроком, зросла більш ніж втричі: з 13% у 2012 році, 46% у листопаді 2015 та 43% травні 2018. Такі дані соцопитування опублікував фонд "Демократичні ініціативи".
В регіональному вимірі вступ до НАТО підтримують здебільшого жителі західного регіону - 71% та в центру - 52% України, тоді як на сході та півдні підтримка вступу до НАТО помітно менша – 32% та 20% відповідно.
Водночас ідея військового союзу з Росією та іншими країнами СНД не полишає підтримку частини громадян, хоча має стабільно низький рівень, який у серпні 2018 року склав лише 6%.
Якщо в Україні проходитиме референдум щодо вступу України в НАТО, то у серпні готовність піти на нього висловили 63% громадян. На цьому референдумі більшість (67%) проголосувала б "за" вступ до НАТО при 28% "проти" і 5% тих, хто ще не визначився. При цьому найбільше "за" висловили б жителі західних областей - 69%, проти – 14%, не визначилися – 18%, та центрального регіону - "за" – 49%, проти – 32%, не визначилися – 20%). Натомість, переважно "проти" проголосували б у південному ("за" – 21%, проти – 65%, не визначилися – 14%) та східному ("за" – 25%, "проти" – 64%, не визначилися – 11%) регіонах.
Натомість ще у квітні 2012 року результати голосування були б протилежними: 61% тих, хто взяв би участь у референдумі, проголосували б "проти" і лише 26% – "за".
Для тих, хто готовий проголосувати "за" членство України в НАТО, головним аргументом є те, що членство в НАТО "дасть гарантію безпеки Україні" (для 76% прихильників НАТО), "дозволить Україні протистояти агресії Росії і повернути окуповані території" (34%) та "дасть змогу зміцнити та модернізувати українську армію" (32%). Негативне ставлення до членства України в НАТО зумовлене побоюваннями, що це може втягнути Україну у військові дії НАТО (це є аргументом для 47% тих, хто проголосував проти вступу України до НАТО). Також опозиція до ідеї членства в Альянсі обумовлена сприйняттям НАТО як "агресивного імперіалістичного блоку" (38%) та переконаністю в тому, що Україна в принципі має бути позаблоковою державою (33%).
Загальнонаціональне опитування населення України було проведене Фондом "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва та Київським міжнародним інститутом соціології з 16 по 28 серпня 2018 року. Всього був опитаний 2041 респондент віком від 18 років у всіх регіонах України, за винятком АР Крим та окупованих територій у Луганській та Донецькій областях. Теоретична похибка вибірки становить 2,3%.
Нагадаємо, в березні президент Петро Порошенко доручив розробити законопроект про внесення поправок у Конституцію, які б закріпили курс держави на вступ до ЄС і НАТО. Підготовка проекту закону завершилася в серпні. Після закінчення підготовки, Рада оприлюднила відповідний проект змін в Конституцію.