Врятувалась з-під прицільного вогню російського танку: жителька Тростянця розповіла, як евакуювалася з окупованого міста

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Врятувалась з-під прицільного вогню російського танку: жителька Тростянця розповіла, як евакуювалася з окупованого міста
Тетяна Овчаренко, жителька Тростянця, разом із чоловіком і донькою врятувалась з-під прицільного вогню російського танку.

Тростянець – невеличке місто Охтирського району Сумської області. 1 березня в нього зайшли перші російські танки, 26-ого – догоріли останні. Наразі звільнене місто потроху повертається до життя після майже місяця окупації. Але події останніх тижнів докорінно змінили як вигляд самого міста, так і життя його жителів. Поступово вони знаходять сили розповідати про пережите. Ірині Збройній вдалося поспілкуватись із Тетяною Овчаренко, жителькою Тростянця, яка разом із чоловіком і донькою врятувалась з-під прицільного вогню російського танку. Людина з інвалідністю з порушенням зору, Тетяна побачила те, чого б не хотіли бачити жодні очі в світі.

Її розповідь – ще одна сторінка жахливої хроніки російської війни проти України.

Т.О.: «Вони [російські солдати] їхали на Охтирку, там були військові частини. Вони їхали поки охтирчани не взірвали міст. Після того вони надовго засіли. Виганяли людей, забирали телефони, зривали золото з вух, як хотіли так і знущались. Вони були усюди, як саранча. І все заміновано».

Першого березня колони російської техніки зайшли в Тростянець з різних боків і повністю зайняли місто. На залізничному вокзалі окупанти розмістили штаб, купу техніки, ненависний для них український прапор навіть не зняли - розстріляли.

Залізницний вокзал після звільнення. Фото: Facebook/Дмитро Живицький
Залізницний вокзал після звільнення. Фото: Facebook/Дмитро Живицький

Інформацію про численні випадки мародерства підтверджує керівник Сумської обласної військової адміністрації Дмитро Живицький. З його фейсбуку дізнаємось інформацію про грабежі крамниць, житлових будинків і навіть секонд-хендів. Місто наповнилось «деморалізованими, п’яними російськими військовими», що «ходять по хатах, дістають людей з підвалів, примушують їх сидіти на вулиці вночі. Вони бояться авіаударів, бояться роботи нашої артилерії... Тримають жителів міста Тростянець фактично у заручниках» - написав він 2 березня.

Взявши під контроль підстанцію швидкої допомоги, окупанти заборонили медикам виїжджати на виклики, попередили, що розстріляють. Знесені лінії електромереж позбавили місто і ближні села світла, майже відразу зник зв’язок. Без продуктів, ліків, без можливості евакуюватись залізницею або просто вийти на вулицю. Без дозволу поховати трупи, що лежать просто неба. Хто міг з тростянчан – складав убитих в підвалах, сараях, зберігаючи навіть не від погоди – від диких собак. Війна не тільки проти живих – війна проти мертвих. Повідомляється про розстріл похоронного бюро.

Керівник військової адміністрації назве Тростянець «територією пекла». Але навіть в пеклі місцеві підприємці змогли забезпечити місто хлібом. Випікали, роздавали і розвозили безкоштовно. Тетяна каже, якось домовились з росіянами.

Тим часом ворог вдався до забороненої тактики використання «живих щитів», а потім розсипав свої бойові машини по кожному куточку міста. «Буратіно» [прим. автора - важка вогнеметна система залпового вогню] в самому центрі міста, «Гради» і самохідні артилерійські установки – продукти грубого військового розрахунку, не стриманого жодною повагою до законних методів ведення війни і міжнародного гуманітарного права в цілому.

Важка ударна техніка з’явилась усюди: і в центрі, і в жилих кварталах, і навіть всередині культурних пам’яток. Звідти гатили по населених пунктах поблизу.

Т.О.: Росіяни стріляли прям з Круглого двору (прим.автора - унікальна пам'ятка архітектури 1820 р., що увійшла в ТОП-100 найдивовижніших об'єктів держави), погнули ворота та заїхали. Прям всередині стояв «Град», там на території і жили. Також Шоколадний музей, Картинна галерея – всі розстріляні.»

Пам’ятка архітектури Круглий двір. Фото: Facebook/Дмитро Живицький
Пам’ятка архітектури Круглий двір. Фото: Facebook/Дмитро Живицький

Ми розмовляємо з Тетяною впродовж кількох днів, в заздалегідь запланований час, бо так просто зробити інтерв'ю по мобільному зв'язку не вдається. В селі, де вона перебуває зараз, погана мережа і майже повністю відсутній інтернет. Для дзвінку треба виходити на вулицю, для інтернету – шукати щастя у відкритому полі. Врешті саме так я і отримаю від неї кілька фото. Одне з них – написи маркером на дошці на території міської шоколадної фабрики. Поруч з іншими написами, в лівому нижньому куті читаю: «Извините, мы у вас немного намусорили, но... Америкосы вам помогут) [довга стрілка] убраться :D»

Надписи російських солдат на дошці. Фото надіслано Тетяною Овчаренко
Надписи російських солдат на дошці. Фото надіслано Тетяною Овчаренко

Далі Тетяна згадує про перевірки населення, і про своєрідну «чемність» російських військових, яку вони демонстрували перед майбутніми обстрілами:

Т.О.: До того [прим.автора- до обстрілів] росіяни заходили в квартири: «здрастє- здрастє, подивиться можна? Навіть розувся. Подивився усюди, перевірили паспорт, перепросив та пішов. В будинку біля вокзалу дали час людям на збори. Тепер нема того будинку».

А як так, питаю, люди самі двері відкривали?

Т.О.: Як не відкрити, коли сказали, що інакше стрілятимуть?

Питаю у Тетяни, як вони із сім’єю прийняли рішення про виїзд з міста.

Т.О.: «Всі наші сусіди виїхали. Ми зрозуміли, що скоро буде ще гарячіше, чекали на зелений коридор».

На момент, коли родина Овчаренків прийняла рішення про евакуацію, в Тростянці майже не лишилось продуктів, світла та доріг. Довгий час не відкривались і зелені коридори.
13 березня, 14 березня – виїзд неможливий. Нарешті, 15 березня – голова військової адміністрації повідомляє – домовились, можна їхати.

Скріншот допису зі сторінки Дмитра Живицького, 15 березня 2022 року
Скріншот допису зі сторінки Дмитра Живицького, 15 березня 2022 року

Т.О.: «Ми виїхали з Тростянця 15 березня, думали перебути в селі Станова. Проїхали два російських блокпости, нас пропустили, а на півдорозі до Станової натрапили на колону танків. На машині були і червона тканина, і біла, надпис «ДІТИ», «ЛЮДИ».
Але вони все одно почали обстріл, без попередження. Звук такий глухий, спочатку постріл в асфальт, потім в мотор, потім - в скло. Ми спочатку підняли руки, ми без зброї...Вони продовжили обстріл. Я відкрила двері, хотіла вибігти з машини і чую по плечі – хлоп! Зрозуміла, що мене поранили. Потім з машини виліз чоловік і донька, ми почали повзти по посадці. Поки повзли - вони продовжили обстріл з танка та автоматів. Ми вже полягали в посадці і все одно чули звуки пострілів. Чули як вони проїхали далі. Тоді ми встали і потихеньку пішли через поле, другою дорогою через село. Дійшли пішки. Здавалось, ми вічність ішли. Там зайшли до знайомих, вони надали мені першу допомогу, промили рану, наклали пов'язку. Я так розумію, що пуля відрекошетила та потрапила в плече позаду, поранила, але так і залишилась у футболці.».

Тетяна присилає фото кулі та поранення. Розплющений шматок свинцю, від траєкторії якого залежало її життя.

Куля та поранення. Фото: Тетяна Овчаренко
Куля та поранення. Фото: Тетяна Овчаренко

За два тижні від подій Тетяна напише у своєму фейсбуці:
«...взірвали машину, всі документи, майно, одежа – все згоріло. Ну та ладно, головне – життя. Дякувати Богові Богові все норм. Я ніколи не пробачу ... бажаю того самого для них, що вони зробили українському народові і Україні. І не буде вам прощення не від людей, і не від Бога. Слава Україні !!».

Я читаю її дописи: звичайна сторінка звичайної жінки, і цей напис - як грім серед ясного неба. Біль, шок, ненависть. Сила водночас. Чи усвідомлює Тетяна як їй пощастило? Чи відчуває броню своєї небесної сорочки?

Т.О.: «А крові, до речі, особливо і не було» - продовжує жінка.- «Так мені здалось. Вже потім придивилась: толстовка в крові, пуховик пропитався»

Незважаючи на домовленості про зелені коридори, російські військові спочатку з танку із маркуванням «О», потім – з автоматів, розстріляли легкову машину, в якій знаходилась Тетяна, її чоловік і 15-річна донька. Після звільнення міста, її чоловік повернеться в місто тим самим розстріляним шляхом і побачить на власні очі крихти, що лишились від машини, міста та врешті – всього минулого довоєнного життя. Проте цей момент в розмові ще настав і ми повертаємось з Тетяною до решти жахливих хронік окупації.

Вона розповідає про великий медичний центр, що був у Тростянці. Єдиний комплекс, що складався з поліклініки, пологового будинку, хірургії, дуже сучасний. Тетяна передає історію, почуту від знайомих – прямих очевидців події.

Т.О: «Вони [російська армія] повернули свої танки прямо на лікарню, і бомбанули! Спочатку в санпропустнік, потім в роддом, хірургічне відділення, влучили в дах і на 4 поверх. Знайомі кажуть, на момент пострілів в лікарні перебував тільки медперсонал, рожениці і хворі. Мабуть, хтось побачив, що розвертаються [танки],встиг попередити, то майже всі були в підвалі на той момент. Хтось там і родив».

Медичний центр міста Тростянець. Фото: Facebook/Дмитро Живицький
Медичний центр міста Тростянець. Фото: Facebook/Дмитро Живицький

26 березня силами 93 бригади «Холодний Яр», за допомогою територіальної оборони і місцевих партизанів, місто Тростянець було звільнене від російських окупаційних військ.

Відкрилася справжня картина руйнувань: у Тростянці сильно постраждали центральна частина міста, район лікарні та лісництва. Район залізничного вокзалу та автовокзалу - повністю зруйновані. Згорів та повністю знищений багатоквартирний п'ятиповерховий будинок навпроти вокзалу. Ближні села також розгромлені.

Т.О: «Люди копили, будували...я не знаю як?! Як!..»

Тим часом до міста почали повертатись мешканці. Що стало з майном повернувся  подивитися й чоловік Тетяни.

Т.О.: По дорозі бачив 10 чи 11 снарядів торчать з землі, стоїть згорівший танк повз дороги. На дорозі так і залишилась наша машина. Нарахували 18 куль на копоті, ще 6 збоку, від машини взагалі нічого не залишилось, один коробок. Навіть номери поплавились, їх і не видно. Нашому дому в Тростянці пощастило трохи більше, в нього хоч і потрапив снаряд, але квартира виходить на іншу сторону, вікна вціліли. Немає тільки газу.

Згоріла автівка сім'ї Овчаренків. Фото: Тетяна Овчаренко
Згоріла автівка сім'ї Овчаренків. Фото: Тетяна Овчаренко

 

Згоріла автівка сім'ї Овчаренків і знищений танк. Фото: Тетяна Овчаренко
Згоріла автівка сім'ї Овчаренків і знищений танк. Фото: Тетяна Овчаренко

Проте не всім було куди повернутись. А більшість тих, чиїм домівкам пощастило, знайшли вдома зайві підтвердження істинного обличчя російської армії. Подруга Тетяни Овчаренко покинула домівку на вимогу росіян, а як ЗСУ вибили ворога, знайшла вдома розвішені по всій хаті фотографії своєї доньки-підлітка, паспорт незнайомої 11-річної дитини і червоне плаття. Квартиру було затоплено, а посеред кімнати, прямо на ламінаті, лишились сліди від вогнища.

Помічаю, що про пережите Тетяна розповідає детально та навіть охоче, відповіді про майбутнє життя, навпаки, сповнюються паузами.

Т.О.: Ми спочатку були в Полтавській області. Потім все ж вирішили перебратись поближче додому. Хочеться повернутись, там все ж дім. Не знаю, як бачу тепер своє майбутнє. Найбільше за все хочеться, щоб скоріше закінчилась ця війна. Щоб не було ані мін, ані ракет. І щоб ми могли спокійно по місту ходити і не боятись, що там десь розтяжка.

Інтерв'ю ідготувала Іра Збройна. Воно стало можливим завдяки експертці Регіонального центру прав людини Анастасії Мартиновській та психологині Ксенії Гнатовській.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі