Володимир Яворський - правозахисник, голова Української Гельсінської спілки з прав людини у 2004-2012 рр. - герой чергового випуску нового відео-проекту ZN-Календар, присвяченого правам людини. Правозахисник розкриває основні причини відсутності в Україні незалежних судової та правоохоронної систем, а також вказує на основні наслідки нехтування правом як державою, так і громадянами.
"В Україні кожна людина, що працює на державу, сприймає себе як частину державної інституції, - констатує правозахисник . - Проблема в тому, що правоохоронні органи і суди не повинні сприймати себе частиною держави. Вони мають захищати право. Коли вони починають захищати право, людина відразу це бачить. Тому що права людини - це природна концепція, пов'язана з концепцією справедливості. Вона дуже затребувана в Україні. Для понад 50 відсотків українців справедливість - основна цінність. І коли вони в повсякденному житті не бачать справедливості, вони готові протестувати проти цієї держави. Адже для 80 відсотків головна цінність - свобода. Такий взаємозв'язок. Тому правоохоронці і судді повинні ставати на бік людей, коли бачать, що влада виявилася деспотичною. Вони взагалі повинні ставати першими проти наступу влади на свободу, права людей, пресу ... Вони мають про це кричати і позначати кордони для влади".
"У нас до сьогодні вважають, що право - це закони, які пише держава, - уточнює Яворський. - Тобто право - це те, що дала держава. А в західному суспільстві право - це те, що існує незалежно від держави. Права людини існують незалежно від волі державних інституцій. У Штатах з початкової школи вчать: "Я громадянин і маю права, а ви - державні органи, обмежені моїми правами". Якщо закон суперечить правам людини, ви не повинні його виконувати ".
Основною причиною того, що відбувається, на думку правозахисника, є відсутність реального поділу влади в державі.
"Є теорія поділу влади - на законодавчу, виконавчу і судову, - говорить він. - В Україні поділ номінальний. Наша держава - це дракон із трьома головами, але з одним тілом. Незалежних судів ми так і не створили. Система може себе дієво показати тільки в разі наявності вироків щодо осіб з влади. Але таких вироків немає. Значить наші правоохоронна і судова системи – бутафорія".
DT.UA запустило відео-проект "Календар" про людей, які живуть і працюють для інших. Проект – це своєрідна спроба допомогти суспільству заглянути в себе, розібратися в смислах і цінностях, помилки і спробах, і спробувати почути себе і заново почати будувати майбутнє. Проект буде розвиватися на двох мовах – російською і українською.