Воєнний стан в Україні: у кого можуть вилучити техніку та транспорт на потреби армії

Поділитися
Воєнний стан в Україні: у кого можуть вилучити техніку та транспорт на потреби армії © unsplash/hydngallery
Відповідні норми та правила прописані у законі.

В Україні триває воєнний стан та загальна мобілізація через військове вторгнення Росії. Під час дії режиму воєнного стану, військові мають право вилучати автотранспорт та деяку техніку у підприємств усіх форм власності, органів влади та самоврядування, а також у цивільних осіб.

Відповідний закон "Про внесення зміни до статті 6 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію щодо військово-транспортного обов’язку" у серпні підписав президент України Володимир Зеленський.

Як регулюється порядок мобілізації транспортних засобів

Відповідно до оновлень, щокварталу Міністерство внутрішніх справ має подавати до територіального центру комплектування (ТЦК) відомості про реєстрацію (перереєстрацію), переобладнання та зняття з обліку транспортних засобів, які перебувають у власності підприємств, установ та організацій і можуть бути призначені для задоволення потреб ЗСУ та інших військових формувань в особливий період.

Порядок відчуження (мобілізації) транспортних засобів регулює Положення про військово-транспортний обов’язок, затверджене Постановою Кабміну від 28 грудня 2000 года № 1921.

У кого не заберуть авто під час мобілізації

До таких установ та осіб належать:

  • дипломатичні та консульські установи інших держав;
  • представництва міжнародних та іноземних організацій;
  • іноземці та люди, які взагалі не мають громадянства;
  • банки державного сектору;
  • підприємства, організації та установи, які мають високу суспільну значущість;
  • підприємства, організації та установи, які виконують мобілізаційні завдання.

Для того, щоб підтвердити нотаріально своє право на збереження майна, останні дві категорії підприємств повинні мати підписаний договір із Міноборони.

Мобілізація транспорту: як вона відбувається

Кількість техніки та транспорту, яка необхідна для виконання мобілізаційних завдань, визначається урядом, після чого обладміністрації розподіляють цю кількість між районами та містами обласного підпорядкування. Державні адміністрації за дорученням ТЦК поділяють ліміти передачі автівок та іншої техніки між підприємствами, організаціями, установами та громадянами.

В Україні мобілізація транспорту відбувається виключно через ТЦК. Власники транспорту можуть обирати, яке авто нададуть на потреби ЗСУ, а яке залишать для господарських потреб.

Під час процесу вилучення автомобіля та його передачі на військово-транспортний облік, мають бути:

  • задокументовані технічний стан та мобілізаційна готовність автомобіля,
  • його залишкова (балансова) вартість;
  • незалежна оцінка транспортного засобу (проводиться за ініціативою власника та його коштом).

Чи віддадуть автомобіль власнику після закінчення воєнного стану

У Положенні зазначено, що "повернення підприємствам, установам та організаціям транспортних засобів і техніки здійснюється військовими частинами (підрозділами), установами та організаціями військових формувань, для задоволення потреб яких вони залучалися, протягом 30 календарних днів з дати оголошення демобілізації через територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, які здійснили таке залучення".

Щоб повернути транспортні засоби, що залучалися під час мобілізації, керівники підприємств, установ та організацій мають звернутися до ТЦК за місцем їх залучення з відповідною заявою.

Нагадаємо, що раніше юрист Ростислав Кравець пояснив, чи можуть військовозобов'язані в Україні відмовитися від повістки.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі