Через війну, яку розпочала Росія, в Україні зросла кількість осіб з інвалідністю. Медико-соціальна експертна комісія визначає ступінь обмеження життєдіяльності людини та встановлює інвалідність. Іноді виникають ситуації, коли особа не згодна з рішенням комісії та хоче її оскаржити.
Юристка Анастасія Григор’єва пояснила, як це зробити.
Який порядок оскарження рішення МСЕК в період дії воєнного стану
Нормативно-правові акти України передбачають дві можливості як можна оскаржити рішення МСЕК, а саме:
- досудове оскарження;
- судове оскарження.
Якщо говорити про досудове оскарження, то під час воєнного стану цю процедуру спростили і на сьогодні, щоб оскаржити рішення комісії потрібно звернутися протягом одного місяця з моменту відмови у призначенні інвалідності чи захворювання до самої комісії, куди особа подавали відповідну заяву, або до центральної чи обласної комісії.
Форма звернення – письмова заява. Після звернення буде проведений ще один повторний огляд особи, наслідком якого і повинно бути нове рішення щодо надання відповідного статусу інвалідності.
Якщо випадок є неординарним та в ньому вбачається особлива складність для встановлення та надання відповідного статусу інвалідності, то у таких випадках у центральній МСЕК МОЗ, обласній, центральній міській комісії та МОЗ можуть направити громадян для проведення більш експертного обстеження до:
- Українського державного науково-дослідного інституту медико-соціальних проблем інвалідності (м. Дніпро);
- Науково-дослідного інституту реабілітації інвалідів (м. Вінниця).
Якщо все ж таки МСЕК повторно відмовила у наданні відповідного статусу інвалідності, то можна оскаржити її рішення у судових органах влади. Такі справи розглядаються в порядку адміністративного судочинства.
Для цього потрібно написати адміністративний позов не пізніше, ніж через 6 місяців з моменту, коли особа дізналась про порушення свого права.
На період дії воєнного стану в Україні спростили процедуру встановлення інвалідності та проведення медико-соціальної експертизи (МСЕК). Нагадаємо, про актуальні критерії встановлення інвалідності.