19 січня християни східного обряду відзначають свято Хрещення Господнього. Йому передує Водохресний святвечір, або Навечір'я Хрещення Господнього, який святкують 18 січня. Водохресний святвечір – це вечір-приготування перед святом.
Історія свята
До V століття було прийнято відзначати народження і хрещення Ісуса Христа в один день – 6 січня. Цей день називався Феофанією - Богоявленням, що говорило про втілення Христа у світ і про явлення Трійці у водах Йорданських. Перенесення святкування Різдва Христового 25 грудня (за Юліанським календарем) поклало початок новому церковному явищу – святкам, що закінчувалися навечір'ям, або святвечором свята Хрещення.
Що потрібно робити у Водохресний святвечір
18 січня прийнято тримати піст. Як правило, віруючі намагаються зовсім відмовитися від їжі до появи на небі першої зірки.
Обов'язково в цей день потрібно прибрати в будинку, оскільки в Хрещення це робити не можна, як і зустрічати свято у бруді.
Увечері накривається стіл, головною стравою якого є "голодна кутя", бажано, щоб вона була приготована з рису. Від алкогольних напоїв у цей вечір слід утриматися.
У святвечір після літургії в храмах проводить велике освячення води, яке отримало таку назву за особливу урочистість обряду. Вода ця називається Агіасмою, або просто водохресною водою. Під впливом Єрусалимського статуту, з ХІ-ХІІ століття водосвяття відбувається два рази – і в Водохресний святвечір, і безпосередньо в свято Богоявлення. Освячення в обидва дні проходить однаковим чином, тому вода, освячена в ці дні, нічим не відрізняється.
Крім того, у цей день також прийнято окропити святою водою своє житло.
Що не можна робити у Водохресний святвечір
У цей день забороняється лаятися, робити погані вчинки або допускати неблагочестиві думки. Особливо слід дотримуватися цієї заборони забираючи святу воду або приймаючи її, оскільки від цього вона втрачає свої властивості.