ВЛК: чи має проходити інвалід дитинства, який має статус «обмежено придатний»

Поділитися
ВЛК: чи має проходити інвалід дитинства, який має статус «обмежено придатний» © freepik/freepik
Роз'яснення дав адвокат.

Через війну, яку розв'язала РФ, в Україні оголошена загальна мобілізація та воєнний стан. Мобілізації підлягають військовозобов'язані чоловіки від 18 до 60 років. Також всі військовозобов'язані мають проходити військово-лікарську комісію (ВЛК). Адвокат Андрій Межирицький на порталі b2bconsult розповів, чи має проходити ВЛК до лютого 2025 року, 18-річний хлопець, який має інвалідність з дитинства та статус «обмежено придатний».

Експерт зауважив, що питання переогляду осіб які мають статус «обмежено придатні» прописано в законі «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» № 3621 від 21.03.2024 року, який набрав чинності 04.05.2024 року. Відповідно, до Пункт II Прикінцевих та перехідних положень цього закону містить правову норму наступного змісту:

«Установити, що громадяни України, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим законом, протягом дев’яти місяців з дня набрання чинності цим законом підлягають повторному медичному огляду з метою визначення придатності до військової служби», – йдеться у повідомленні.

Межирицький пояснив, що законодавець використав термін «підлягають», а не, наприклад, «зобов'язані».

«Це означає, що громадяни не зобов’язані самостійно ініціювати процедуру переогляду, а відповідальність за організацію повторного медичного огляду лежить на державних органах, в даному випадку органі військового управління – Територіальні центри комплектації та соціальної підтримки. Закон прямо не вказує, що громадянин зобов’язаний звертатися самостійно», – наголосив він.

За словами експерта, використання терміну «підлягають» передбачає, що процедуру має забезпечити компетентний орган. Це відповідає принципу правової визначеності: якщо законодавець хоче покласти обов’язок на громадянина, це має бути чітко вказано.

«Проте, з огляду на існуючу практику трактування законодавства державними органами, особливо ТЦК та СП, на жаль треба бути готовим к іншому трактуванню даної норми і намаганню притягти таку особу до відповідальності у вигляді штрафу від 17 до 25,5 тисяч гривень. У правозастосовній та судовій практиці все буде залежати від конкретних обставин і додаткових нормативних роз’яснень. Але якщо закон не містить чіткого механізму, завжди варто сподіватись на захист інтересів громадянина в судовому порядку, з огляду на прогалини у формулюваннях», – сказав Межирицький.

Раніше ми писали, що з 5 жовтня почали діяти нові правила добровільного призову на військову службу. Нагадаємо, як тепер відбувається призов добровольців.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі