Органи виконавчої влади більше готові говорити про глобальну політику, ніж про самопочуття конкретних категорій населення. Наприклад, поняття "складні життєві обставини" (СЖО) варто було б у кожному окремому випадку розбирати на складові, і розробляти окремий порядок дій по кожній життєвій обставині. Сім'я, яка виховує дитину-інваліда, і сім'я, що ухиляється від виконання батьківських обов'язків, - це абсолютно різні причини СЖО та його наслідки.
Про це в інтерв'ю для DT.UA сказала Людмила Волинець, експерт у сфері захисту прав дитини. На її думку, без розуміння цієї різниці у соціальній поведінці сім'ї, не буде розвиватися інклюзія, тому що коли "хочу, але не можу", потрібна соціальна робота, а от коли "не хочу, не можу і не буду", повинен бути запит на соціальний примус або обмеження батьківських прав, що дозволяє дитині звільнитися від неякісного батьківського піклування.
"Багато змін і у сфері соціальної роботи. З одного боку, нещодавно прийнятий закон. Але в ньому, знову-таки все розглядається через призму дуже укрупнених позицій. Право на соціальні послуги продекларовано, але ось методики таких послуг запізнюються. І ОТГ, середня чисельність яких сьогодні – три тисячі чоловік (з них, як правило, шоста частина – діти), щиро не розуміють значення таких послуг, можливість їх надання, доцільність їх фінансування з місцевого бюджету, - зазначає експерт. - За кожною категорією СЖО повинен бути свій унікальний набір соціальних послуг у поєднанні з медичними та педагогічними послугами для досягнення зовсім зрозумілого результату для клієнта і його сім'ї".
За словами Волинець, скрізь у світі послуги з'являються як реакція на виниклу потребу. Потреба зникає - послуга відпадає, на її місце приходить якась інша. І всі ці послуги корелюються між собою. У той же час в Україні на шостому році війни немає ефективних державних послуг для потерпілих від військового конфлікту".
Докладніше про необхідність соціальної допомоги дітям читайте в матеріалі Алли Котляр "Дорожня карта батьківського спроможності" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".