Вивчення України за кордоном: Скільки українських студій є у світі

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Вивчення України за кордоном: Скільки українських студій є у світі © unsplash/claybanks
Поки що Україна не може похизуватися потужною мережею українських студій.

Зараз наша країна в центрі уваги усього світу, і це можливість не просто  розвінчати фейки, які насаджувалися російською пропагандою міжнародній спільноті десятиліттями, а й розвивати бренд України. Настав час деколонізувати свою історію та культуру не лише всередині країни, а й за кордоном. Великі сподівання у вирішенні цієї задачі покладаються на українські студії за кордоном, пише Олена Шаповалова у статті для ZN.UA «Україна в центрі уваги світу, і це шанс деколонізувати нашу історію та культуру в його очах», та пояснює, які українські студії є за кордоном.

Авторка пояснила, що слово «студії» – калька з англійського study, тобто «вивчення». Отже, українські студії – це, фактично, українознавство, міждисциплінарна галузь досліджень, присвячена не лише українській мові та літературі, а й історії, культурі, соціології тощо. 

«На жаль, Україна не може похвалитися потужною мережею українських студій. Часто це навіть не окремі студії, а елемент програми славістичних або ж євроазійських студій. Однак у таких міжрегіональних проєктах ковдру на себе зазвичай перетягує Росія, саме вона асоціюється у закордонних дослідників зі славістикою», – зазначила Шаповалова. 

За її словами, наразі ми маємо два дослідження, в рамках яких створені інтерактивні мапи з осередками українських студій за кордоном. Перше – це дослідження Українського інституту, де визначені 160 осередків українських та кримсько-татарських студій у понад 30 країнах світу. Як розповіла аналітикиня Українського інституту Марія Процюк, це університетські освітні програми з україністики, історії, культури, сучасної політики України, мови і літератури; це дослідницькі центри та кафедри при університетах.  

Друге дослідження – це проєкт Ukrainian Studies: Go Global, реалізований за  ініціативи Фонду президента України з підтримки освіти, науки та спорту та Представництва «Фонду Фрідріха Науманна за Свободу» в Україні. У цьому проєкті, як пояснила авторка, проаналізовані навчальні програми університетів, що входять у ТОП-200 за рейтингом QS World University Ranking 2022.  За результатами дослідження, українські студії функціонують лише у 57 з них. Зокрема, у семи університетах існують повні програми з дослідження регіону (східноєвропейські студії, славістика тощо), а 26 університетів мають освітні компоненти з українських студій як складові інших освітніх програм (політичні та соціальні студії, мовні та літературні студії). Ще  21 університет має мовні курси.

 «Найбільше українських студій є в Європі, менше – в Америці, Азії і Австралії, – розповіла керівниця секретаріату Фонду президента України з підтримки освіти, науки та спорту Уляна Автономова. – Менш як десять закордонних університетів мають  повний курс освітньої програми на рівні бакалаврату чи магістратури. І здебільшого вони викладаються  в центрах, які називаються не українськими студіями, а російськими. Єдина бакалаврська програма в Європі з українських студій  – програма в University College London, вона вважається прикладом. Але ми маємо кейс студентів з України, які навчалися в University College London, досліджуючи Україну, проте в дипломі мають запис Russian studies. Треба відзначити також, що західні університети почали шлях переосмислення, але він дуже болісний».

За словами Шаповалової, аби в закордонних університетах вивчалися українські студії, потрібно, щоб було фінансування і щоб це було цікаво студентам. Аби вони обирали цей курс для вивчення. Росія щедро фінансує за кордоном не лише свої студії, а й гранти на дослідження з можливістю приїхати в умовний Санкт-Петербург і взяти участь у науковій конференції. 

«Це й не дивно, адже просування «руского міра» є важливою частиною державної гуманітарної політики країни-агресора», – зазначила авторка.

Вона додала, що аби російські студії звучали у світі, існує щонайменше три великі організації у сфері гуманітарної політики РФ, які їх підтримують: 

  • «Федеральное агентство по делам Содружества Независимых Государств, соотечественников, проживающих за рубежом, и по международному гуманитарному сотрудничеству (Россотрудничество)»; 
  • «Фонд «Русский мир»;
  • «Фонд поддержки публичной дипломатии имени А.М. Горчакова».

Раніше повідомлялося, що Міністерство культури та інформаційної політики України закликає українців зі всього світу та людей, які підтримують нашу країну, виходити в День Незалежності України на центральні вулиці міст за межами України і утворити живі ланцюги єдності.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі