В Тель-Авіві двоє молодих хлопців тримали таблички, на яких було написано три слова: дві лайки і одне російське слово, яке значить "ідіоти". Можливо, вони найкраще висловили відчуття приголомшення і безсилої люті людей, які небайдужі до справи Сенцова.
Про це на сторінках New York Times пише журналіст Маша Гессен. Вона нагадує, що українського кінорежисера арештували торік на території анексованого Криму і звинуватили його у нібито планах підірвати пам'ятник Володимиру Леніну.
Два фактори роблять вирок Сенцову надто жорстоким навіть за російськими стандартами. По-перше – кінорежисер – громадянин іншої країни і його арештували на території, яку весь світ вважає українською, а не російською. По-друге, він став терористом в очах Росії через символічне обвинувачення у намірах знищити пам'ятник Леніну, який фактично уособлює російську державу.
Сенцова судили, як громадянина РФ, хоча цей "статус" йому нав'язали. Суд оголосив, що він автоматично став росіянином після анексії Криму. Сенцов з цим не погодився. А після того, як суддя закінчив читати вирок, Сенцов і Кольченко заспівали національний гімн України.
Гессен пише, що це не перший випадок, коли Росія викрадає іноземних громадян на чужій території і тягне їх до суду. Майже два роки тому Росія захопила 30 активістів Greenpeace в міжнародних водах у Арктиці і кинула їх за ґрати. Всі вони окрім чотирьох були іноземцями. Їх тоді звинуватили в піратстві. Згодом їхня справа була перекваліфікована до "хуліганства". А ще піщніше їх амністували в ніч початку Олімпійських ігор в Сочі.
Справа активістів Greenpeace пройшла непомітно для світових ЗМІ. І це дало Росії відчуття, що вона може безкарно викрадати іноземних громадян закордоном.
Певною мірою справа Сенцова нагадує 30-ті роки, коли радянський режим звинувачував людей у тероризмі, якщо здавалося, що вони можуть протистояти державі. В Ростові на суді Сенцова зразу ж "зарахували" до націоналістичної організації "Правий сектор". Режисер відкинув це. Але, навідміну від сталінський частів, українця не звинуватили і спробі повалити режим чи у шпигунстві на користь іншої країни.
Російські суди зазвичай розглядають обвинувачення в пошкодженні нерухомості, як от наприклад підпали офісів партії Путіна "Единас Россия", як злочин проти власності. За таке в РФ дають не більше 5 років ув'язнення і не кваліфікують, як тероризм.
Але Сенцову вигадали ще й обвинувачення у намірі підірвати пам'ятник Леніну, який уособлює домінування Росії над Україною. Якщо по всій Україні активісти Майдану поскидали близько 100 такий монументів, у Криму їх яро захищають. А російські ЗМІ подають повалення бронзових Ленінів, як напад на Росію. Враховучи цей фактор, справу Сенцова можна поставити в один ряд з вироком учасницям панк-гурту Pussy Riot, яких кинули до в'язниці за "богохульство". Однак учасниця гурту Марія Альохіна, яка відсиділа два роки, була шокована вироком Сенцову.
"Наші два роки дурниця у порівнянні з цим. Просто уявіть: він проведе не просто дві осені за в'язничним парканом, а двадцят. А потім він там зустріне стільки ж зим", - написала Альохіна в Facebook.
Два десятиліття в'язниці за вигадані злочини проти неромих об'єктів. Все що лишається, це мовчки кричати проти безчуйних фасадів російських посольств.
25 серпня військовий суд у Ростові-на-Дону засудив українського режисера Олега Сенцова до 20 років колонії суворого режиму. Українського режисера визнали винним у створенні терористичного угрупування і підготовці терактів у Криму. Активіста Олександра Кольченко визнали винним в участі у терористичному співтоваристві, співучасть у теракті і засудили до 10 років ув'язнення у виправній колонії суворого режиму.
Варто відзначити, що звинувачення грунтувалися, головним чином, на свідченнях двох свідків. Перший, Геннадій Афанасьєв, в суді відмовився від обвинувальних показань у справі Сенцова і заявив про тортури ФСБ. Інший ключовий свідок, Олексій Чирній, від попередніх свідчень не відмовився, однак відмовився дати додаткові показання.
У відповідь на вирок російського суду Сенцов і Кольченко заспівали гімн України. Потім вони крикнули "Слава Україні!". У залі суду деякі із присутніх відповіли: "Героям слава!.
ЄС розглядає вирок Сенцову як порушення міжнародного права.