Випускники магістратури тридцяти найбільш суспільно важливих і пов'язаних з підвищеним ризиком спеціальностей будуть складати атестацію у формі єдиного державного кваліфікаційного іспиту. Це буде незалежна перевірка результатів навчання студента та його готовності працювати за фахом. Відповідну постанову прийняв Кабмін 17 липня 2019 року. Її поступове впровадження почнеться з 2020 року. Про це повідомляється на Урядовому порталі.
"Зараз ми, на жаль, не маємо надійного, стандартизованого інструменту, щоб "вимірити" якість освіти випускників на виході з університету, адже в кожному закладі свій підхід до оцінки. Таким інструментом має стати єдиний державний кваліфікаційний іспит - ЄДКІ, передбачений Законом "Про вищу освіту". З наступного року ми почнемо цей іспит поступово впроваджувати. Підсумки ЄДКІ дозволять об'єктивно оцінити результати навчання і професійної готовності випускників, так і результати освітньої діяльності університетів", - пояснила міністр освіти і науки Лілія Гриневич.
У МОН вважають, що ЄДКІ також може стати ефективним запобіжником для корупційних ризиків.
До організації та проведення ЄДКІ буде залучено не тільки МОН, але і інші відомства, які формують політику у відповідній сфері. Це дозволить зробити програми і завдання більш якісними та професійними. Наприклад, для розробки програм іспиту спеціальності "Національна безпека" до процесу залучать СБУ, Службу зовнішньої розвідки, Міноборони.
За деякими спеціальностями іспит може проводитися у формі ЗНО.
Конкретний перелік спеціальностей, за якими буде проводитися ЄДКІ для випускників магістратури, раніше затвердив уряд. Це, зокрема, всі спеціальності галузей знань "Ветеринарна медицина", "охорона здоров'я", "Військові науки, національна безпека, безпека державного кордону", "Цивільна безпека", "Транспорт", а також спеціальності "Право", "Кібербезпека","Атомна енергетика","Публічне управління та адміністрування","Міжнародне право".
До іспиту будуть допускати студентів, які не мають академічної заборгованості. Якщо випускник не здасть з першого разу ЄДКІ, то його повинні відрахувати, але можуть відновити для одноразового повторного складання іспиту. Якщо ж і друга спроба буде невдалою, то відновитися можна буде для повторного навчання - не менше двох семестрів перед здачею ЄДКІ. Повторне навчання та складання кваліфікаційного іспиту буде здійснюватисявиключно за кошти фізичних та/або юридичних осіб.
Варто відзначити, що ЄДКІ вже запроваджено і проводиться для студентів медичних спеціальностей у відповідності з Постановою КМУ №334 від 28.03.2018. Також важливо, що студенти наскрізної магістратури медичних і ветеринарних спеціальностей у разі неуспішного складання ЄДКІ можуть один раз повторно скласти його без вирахування.
Раніше в Міністерстві охорони здоров'я повідомили про витік питань міжнародного іспиту з основ медицини IFOM. Чоловік, який стверджує, що закінчив Харківський національний університет ім. В. Н. Каразіна і складав цей іспит два роки тому, запропонував опублікувати питання в Telegram-чаті студентів-медиків. Зазначимо, що в Україні тестування IFOM цього року проводиться вперше на загальнонаціональному рівні.
З 2019 року Міністерство охорони здоров'я вводить єдиний державний кваліфікаційний екзамен (ЄДКІ), що містить чотири компоненти: КРОК (який студенти здавали і досі), тест з англійської мови професійного спрямування, міжнародний іспит з основ медицини IFOM і практичний іспит OSCE.
1 липня більшість студентів-третьокурсників медичних вузів і факультетів в університетах складали IFOM як частина ЄДКІ. Частина з них складали іспит у веб-форматі, частина - у традиційній письмовій формі. Іспит складається зі 160 питань з фундаментальних дисциплін, які студенти медики вивчають протягом трьох перших років навчання.
Детальніше про медичне ЗНО-IFOM читайте в статті Оксани Онищенко "Не забирайте у нас життя" в свіжому номері тижневика "Дзеркало тижня.Україна"