Через військове вторгнення Росії в багато українців змушені були покинути свої домівки та стати внутрішньо переміщеними особами. Держава надає переселенцям грошову допомогу. Є випадки, коли органи соцзахисту відмовляють ВПО у призначенні допомоги на проживання, посилаючись на те, що їхнє житло лише пошкоджене, а не зруйноване. У Мінреінтеграції пояснили, що такі відмови є незаконними.
У відомстві зазначили, що відповідно до законодавства, право на виплати щомісячної допомоги на проживання мають усі переселенці, житло яких пошкоджене чи зруйноване внаслідок російської агресії. Вони отримують виплати нарівні з ВПО, які перемістилися з тимчасово окупованих територій чи зон бойових дій.
Щоб оформити виплати, необхідно подати документальне підтвердження від органів місцевого самоврядування факту пошкодження/знищення нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією РФ.
Це передбачено Порядком надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженим постановою Кабміну від 20 березня 2022 року № 332.
Відповідно до постанови, право на виплати мають усі ВПО, житло яких було пошкоджене. При цьому ступінь пошкодження житла не має значення. Підставою для нарахування виплат є наявність відповідної довідки від місцевої влади.
Нагадаємо, що переселенці можуть змінити місце проживання або скасувати свій статус ВПО через додаток «Дія».