Вимога "порядності" від чиновників не допоможе Україні змінитися – Atlantic Council

Поділитися
Вимога "порядності" від чиновників не допоможе Україні змінитися – Atlantic Council Українцям не варто йти шляхом постреволюційного якобінського терору в Франції. © sfs.gov.ua
Автор пише, що радикали все більше хочуть силою "вказати" політикам на їхні помилки, але це не правильний метод.

Наслідки революцій завжди розчаровують. Очікування негайної трансформації зіштовхуються з безжальною реальністю, в результаті чого глибоке розчарування швидко поширюється серед населення.

Але його відчувають не лише радикали, які зазвичай вимагають докорінної зміни еліт і покарання "зрадників". У Франції, яка пройшла через цілу низку революцій, якобінці на чолі з Максиміліаном Робесп'єром закликали до побудови моральної республіки за допомогою терору.

Пост-майданна Україна ще не досягла небезпечної "лихоманки", яку описав Крейн Брінтон у своїй книзі "Анатомія революції". Однак деякі симптоми вже почали проявлятися. Про це на сторінках Atlantic Council пише професор політології Університету Рутгерса вНьюарку Александр Мотиль.

Українці все більше засуджують дії свого уряду. Багато хто сподівається на третій Майдан, щоб за допомогою насильства "звести рахунки". Українці виношують нав'язливу ідею розкрити будь-яке порушення з боку чиновників. І це не дивно, що після 25 років правління корупції вони хочуть, щоб їхні правила нарешті були святими.

Автор погоджується, що українці еліти глибоко корумповані і їхні зусилля з боротьби проти цього явища сумнівні. Звісно, Україні потрібні кращі і чистіші еліти. Їй потрібні більш компетентні, ефективні і професійні еліти.

"Але, як казав екс-президент Леонід Кравчук: "Маємо, що маємо". Українські еліти не стануть кращими лише від того, що громадянське суспільство, преса і Захід будуть постійно наполягати на тому, що корупціонери повинні покинути сцену. Так, їм варто піти, але перш ніж українці будуть кричати: "Голову з пліч!", варто подумати, а який святий замінить тих, хто при владі зараз?" - пише автор.

Він додає, що одержимість моральною чистотою не сходиться з реальністю. "Святі" тому і святі, що вони виключення з правил. Більшість людей, а особливо політики, більше схиляються в бік "грішників". І це правда для нечепурної демократії України, недієвої демократії в США, посттоталітарної демократії в Німеччині в часи Конрада Аденауера, авторитарної демократії Шарля де Голя в Франції, неліберальної демократії Віктора Орбана в Угорщині і якісної демократії Джастіна Трюдо в Канаді. Політолог підкреслює, що західні політики і ЗМІ дуже лицемірять, коли вимагають від українців дотримання моральних цінностей, які самі американці і європейці (які ховають крадені гроші українських корупціонерів і олігархів у себе) постійно порушують.

Прихильники риторики якобінців Робесп'єра у сучасній Україні дуже помиляються щодо моральності. Вона ніколи не була передумовою систематичних змін. Натомість коли "грішні" чоловіки і жінки повільно, терпляче, хоч і не ідеально, але змінюють інститути, система зміниться.

"Порядність, як і успішна зміна, - це наслідок важкої праці, а не гільйотини", - пише автор.

Раніше видання Washington post писало, що західна фінансова допомога підживлює корупцію в Україні. Гроші від донорів дозволяють українським елітам далі грабувати Україну і не працювати над її покращенням. Нещодавно заступник держсекретаря США Вікторія Нуланд озвучила умови надання Україні фінансової допомоги США. Головною умовою Вашингтону, за її словами, лишиться виконання Києвом вимог МВФ.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі