Співробітників і керівників територіального управління ДБР із центром у Хмельницькому, причетних до вилучення клістронів у зенітно-ракетної бригади Повітряних сил ЗСУ, відсторонили від посад на час службового розслідування. Йдеться, зокрема про керівництво теруправління, керівника слідчого підрозділу і слідчих, повідомили в Державному бюро розслідувань в п'ятницю, 3 липня.
Крім того, Головне слідче управлінні ДБР зареєструвала кримінальні виробництва: дії співробітників ДБР і СБУ, які вилучали обладнання, кваліфіковані як перевищення влади і службових повноважень (ч. 3 ст. 365) і диверсія (ст. 113 Кримінального кодексу).
На Банковій запевнили, що президент Володимир Зеленський «поставив завдання» правоохоронним органам дати оцінку діям співробітників ДБР, які допустили вилучення важливого обладнання з військових частин і поставили під загрозу боєздатність засобів протиповітряної оборони. А також «висловив глибоку стурбованість» і «взяв під особистий контроль» це розслідування.
Як повідомлялося, 1 липня слідчі ДБР у супроводі оперативників СБУ прийшли з обшуками до військових частин у Херсонській і Одеській областях та вилучили сім клістронів і супровідну документацію до них. Це високочастотне обладнання може генерувати і підсилювати електромагнітні коливання. Клістрони необхідні для коректної роботи радіолокаційних станцій бойових комплексів.
Слідчі дії санкціонував суддя Хмельницького міськрайонного суду Сергій Баєв а рамках розслідування ГБР про можливі зловживання при покупці військового обладнання.
Журналіст Юрій Бутусов нагадав, що клістрони до радянських ракет С-300 можна було купити лише в Росії. Після 2014 року це можна було зробити тільки в рамках спецоперації українських спецслужб, за сприяння української агентури в РФ і за «чорний нал». Інших способів забезпечити боєздатність української ППО не було і немає.
Командування Повітряних сил ЗСУ звинуватило ДБР у підриві обороноздатності.
Після резонансу ДБР повернуло військовим три, а наступного дня - інші чотири вилучених прилади.