Станом на неділю, 8 серпня, Україна вичерпала річний запас природних ресурсів (води, чистого повітря, ґрунтів тощо), тож відсьогодні починає жити «в борг» у природи, свідчать дані міжнародної організації Global Footprint Network. Ресурси, які наша країна спожила трохи більше ніж за півроку, природа здатна відновити за рік.
Фахівці організації розраховують для кожної країни та світу загалом, коли люди почнуть використовувати природних ресурсів більше, ніж зможе відновити планета за рік, пише «Громадське». День екологічного боргу для всієї Землі настав 29 липня.
Цього року найшвидше власні ресурси вичерпали Катар (9 лютого) та Люксембург (15лютого). Не бракує запасів Індонезії, Еквадору та Нікарагуа, котрі черпають їх лише на початку грудня. «У борг» живуть сусідні Румунія (21 липня) та Росія (17 квітня).
У 2021 році людство збільшило свій екологічний слід на 4,6%, порівняно з минулим роком. Зокрема на 6,6% збільшились викиди вуглецю.
«Ресурси нашої планети не безмежні. Забруднюючи воду токсичними речовинами, засмічуючи землі пластиком та хаотично видобуваючи корисні копалини, людство наближує Землю до повного виснаження. А це – невтішне майбутнє для всієї цивілізації», - пише голова Держеконіспекції України Андрій Мальований у Facebook.
На думку посадовця, єдиний вихід для людства – змінити підхід до споживання ресурсів.
«Прості звички, як то раціональне споживання водних та енергетичних ресурсів, зменшення генерування сміття, застосування принципу мінімалізму під час покупок, зможуть врятувати наше майбутнє», - зазначив він.
Показник річного запасу розраховують з 1986 року. З кожним роком перетин межі відновлення планетарних ресурсів настає дедалі раніше, винятком став 2020 рік. У 1993 році цю межу перетнули 21 жовтня. У 2003 це відбулося 22 вересня. У 2017-му – 2 серпня, а у 2019-му – 29 липня. Торік ресурси закінчилися на місяць пізніше – 22 серпня. За словами експертів, економному використанню «сприяла» пандемія коронавірусу.
Якщо щороку День екологічного боргу посуватиметься на п'ять днів, то вже у 2050 році обсяг споживання ресурсів дорівнюватиме обсягу їх відновлення. В Україні зараз динаміка позитивна – торік ця дата припала на 24 липня – на два тижні раніше. Як в Україні впроваджують філософію відповідального ставлення до відходів, читайте у статті Катерини Потапенко і Надії Тисячної «Ті, хто генерує зміни» у ZN.UA.