Відпуск ліків: які медикаменти продаватимуть в аптеках за е-рецептом з 1 квітня

Поділитися
Відпуск ліків: які медикаменти продаватимуть в аптеках за е-рецептом з 1 квітня © freepik/freepik
Гормональні, протиалергічні та антигіпертензивні препарати відпускатимуть за електронним рецептом.

В Україні з 1 квітня всі рецептурні ліки в аптеках будуть продавати лише за електронним рецептом. Багато популярних препаратів, які українці звикли купувати в аптеці без рецепта і часто без жодної консультації з лікарем, також належать до рецептурних.

Експертка департаменту охорони здоров’я Львівської ОВА з організації та управління фармацією Неля Бик розповіла виданню "Еспресо.Захід", які ліки в аптеках не продаватимуть без е-рецепта з 1 квітня.

Бик пояснила, які препарати в Україні належать до рецептурних.

"До рецептурних лікарських засобів належать антибіотики, протисудомні, гормональні препарати, в тому числі протизаплідні, препарати для лікування артеріального тиску, серцевих хвороб, деякі антигістамінні. Низка звичних ліків, зокрема знеболювальних чи протизастудних, також можуть належати до рецептурних препаратів. Це залежить від складу препарату, дозування, лікарської форми", – сказала вона.

За її словами, подивитися, чи належить засіб до рецептурних, можна в інструкції до нього або  онлайн у Державному реєстрі лікарських засобів, де є перелік усіх зареєстрованих в Україні ліків.

Жарознижувальні та знеболювальні препарати

Бик зазначила, усі знеболювальні на основі парацетамолу та ібупрофену і далі продаватимуть без рецепта. Анальгін також можна буде придбати без рецепта, але тільки упаковку на 10 таблеток. Упаковка на 100 таблеток – лише за рецептом, так само як і анальгін в ампулах.

"Те саме з ношпою і спазмалгоном – таблетки без рецепта, ампули – за рецептом. Взагалі ампульна продукція уся має йти за рецептом", – пояснила вона.

В Україні тепер не можна буде купить без рецепта лікаря популярний знеболювальний і протизапальний засіб німесил та його аналоги.

Ліки проти кашлю

Більшість популярних сиропів і таблеток від кашлю і далі будуть у вільному доступі, зокрема мукалтин, ACC, сиропи на основі амброксолу, екстракту плюща тощо.

За рецептом відпускатимуть усі кодеїновмісні препарати, а також ліки на основі сальбутамолу (переважно використовують для інгаляцій). Взагалі більшість препаратів для інгаляцій також потрібно купувати за рецептом, у тому числі й популярний беродуал.

Гормональні препарати

Всі гормональні препарати відпускатимуть за рецептом, у тому числі гормональні контрацептиви. Навіть "екстрений" протизаплідний засіб постинор, який найефективнішій у першу добу після незахищеного статевого акту, не можна буде придбати без рецепта.

Люди, які мають захворювання щитоподібної залози і постійно приймають тироксин (L-тироксин чи еутирокс), теж щоразу мають поновлювати електронний рецепт. Щоправда, в разі, якщо пацієнт приймає певні ліки постійно, то лікар може виписувати електронний рецепт дистанційно.

Рецепт буде потрібен навіть не деякі мазі та креми, що містять гормони, зокрема на момедерм. Натомість феністил усе ще буде у вільному доступі.    

Протиалергічні препарати

Більшість популярних протиалергічних препаратів залишається у вільному доступі: діазолін, лоратадин, супрастин тощо. Однак супрастин в ампулах – лише за рецептом.

Дексаметазон, який алергіки часто мають у запасі для екстрених випадків, також можна буде придбати лише за рецептом, оскільки це гормональний препарат.

Ліки проти гіпертонії та серцево-судинних захворювань

У цій категорії залишився мінімальний перелік препаратів, які ще можна купити в аптеці без рецепта. Усі популярні засоби для зниження тиску (каптоприл, каптопрес, бісопролол) відпускатимуть виключно за рецептом. Навіть сечогінні препарати фуросемід та діакарб, які також використовують гіпертоніки, лише за рецептом.

Краплі корвалол та валокордин без рецепта можна придбати лише у маленьких флакончиках, на баночки по 50 мл уже треба рецепт. Також за рецептом продаватимуть препарати для розрідження крові, але невелику упаковку магнікору або кардіомагнілу відпускатимуть без рецепта.

Ведення електронного рецепта викликає багато запитань у громадян. Нагадаємо, у Міністерстві охорони здоров'я дали відповіді на запитання українців щодо отримання е-рецепта.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі