"В цей же час, в Україні процвітає нелегальна торгівля зброєю", - пише на сторінках Der Spiegel Беньямін Бідер, зауважуючи, що українська поліція і спецслужби щотижня повідомляють про виявлену схованку з автоматами Калашникова, вибухівкою і навіть гранатометами, які, вочевидь, були вивезені із зони бойових дій в Донбасі.
Також на вокзалах поліція мало не щоденно затримують пасажирів, які везуть зброю серед своїх речей. Оглядач пише, що часто це бійці добровольчих батальйонів і військові. До затримання француза з вибухівкою, найбільш скандальний випадок контрабанди стався в лютому 2016 році. Тоді СБУ зупинили поблизу Києва БМП, в якому було 85 кілограмів вибухівки, 29 протитанкових мін, 480 ручних гранат і навіть протитанковий гранатомет.
Німецький оглядач додає, що в Україні наплив нелегальної зброї пояснюють поганою "дисципліною в армії і нестачею контролю за добровольчими батальйонами". Зарплата українського солдата дорівнює 250 євро, а командира бригади – 570 євро. Інколи військові наважуються "підзаробити" нелегальним продажем зброї.
В цей же час, контрабанда зброї, яку російські ЗМІ називають "відлунням війни", процвітає і на прилеглих територіях Росії. Автор пише, що Москва вимагає від проросійських бойовиків в Донецьку і Луганську контролю, щоб передана зброя не поверталася нелегальними шляхами назад в РФ. Однак російські правоохоронці в Ростовській області говорять про збільшення злочинів із застосуванням зброї на 12,5%. А газета "Коммерсантъ" цитувала проросійського бойовика Ігоря Мангушева, який розповідав, що на захопленій території час від часу з'являються люди, "які приїхали по зброю, а не воювати".
Тим часом, українська розвідка повідомила, що на "чорному ринку" Донецька з'явилася завезена з Росії зброя. Російські спецслужби проводять перевірки серед російських військових, які воюють проти України в Донбасі і часто виявляють недостачу боєприпасів і стрілецької зброї.
В цей же час, військові конфлікти часто закінчуються тим, що в приватних руках лишається велика кількість незареєстрованої зброї. Приімром, на Балканах після воєн в 90-х роках в руках населення лишилося близько 6 мільйонів одиниць озброєння. Видання The Economist писало, що Балкани забезпечують зброєю як Захід, так і терористів. При цьому експерти кажуть, що окрім нелегальної торгівлі зброєю існує також цілком формально "легалізована" таємна торгівля.