Верховний суд України прийняв постанову в справі про позов почесного патріарха Православної церкви України (ПЦУ) Філарета (Денисенка) про визнання недійсним результатів помісного собору ПЦУ 2018 року. Підсумком рішення стало визнання, що втручання судової влади в об'єднання православних церков є неправомірним і антиконституційним. Про це йдеться в постанові суду.
«Верховний суд прийшов до висновку, що рішення, прийняті Помісним собором, Священним синодом, митрополитом Київським і всієї України, предстоятелем ПЦУ не є рішеннями, які можуть бути перевірені національним судом на відповідність вимогам законодавства або статуту релігійної організації, оскільки такі рішення є внутрішньою діяльністю церкви. Здійснення державою в особі суду ревізії таких рішень буде свідчити про втручання останньої в діяльність церкви шляхом перебирання на себе функцій церковного суду, що неприпустимо, оскільки порушує Конституцію України і закони України», - йдеться в постанові суду, який набрав чинності 19 травня і оприлюдненій 4 червня.
У суді зазначають, що оскільки оспорювані в цій справі рішення статутних органів релігійного об'єднання відносяться до рішень по внутрішньоорганізаційні діяльності церкви і є її виключною компетенцією, то заявлені вимоги про їх оскарження також не можуть бути предметом судового розгляду в національних судах.
«Держава, в тому числі і судова влада, не має права втручатися в діяльність церкви.... Оскарження найсвятішим патріархом Київським і всієї Руси-України Філаретом дійсності рішень Помісного собору УПЦ КП від 15 грудня 2018 року... в судовому порядку є, по суті, залученням держави в особі його судових органів в надання аналізу дотримання канонічними утвореннями... вимог їх внутрішніх документів, а саме: Статуту про управління УПЦ КП і Статуту ПЦУ, тобто втручанням держави у внутрішню діяльність церкви, що суперечить ч.3 ст.35 Конституції України та ст.5 закону № 987-XII», - підкреслюється в тексті постанови.
Верховний суд задовольнив касаційну скаргу Київської митрополії ПЦУ і змінив постанову Шевченківського райсуду Києва від 2020 року, який відмовив Філарету у відкритті провадження за його позовом, виключивши з неї роз'яснення, що розгляд цієї справи віднесено до юрисдикції господарського суду. При цьому постанова Київського апеляційного суду, який скасував це рішення Шевченківського райсуду, Верховний суд скасував.
Раніше повідомлялося, що патріарх Філарет вилікувався від коронавірусу COVID-19, який також викликав у священнослужителя запалення легенів.