Важлива підтримка: як заспокоїти дитину під час евакуації

Поділитися
Важлива підтримка: як заспокоїти дитину під час евакуації © Getty Images
Рекомендації дала психологиня. 

Через військову агресію РФ багато наших громадян змушені були залишити свої домівки та стати внутрішньо переміщеними особами або виїхати за кордон. Під час евакуації особливої підтримки потребують діти. У Центрі громадського здоров'я МОЗ України оприлюднили рекомендації дитячої психологині Світлани Ройз та ЮНІСЕФ, як підтримати дітей при евакуації.

Пояснити дитині, для чого потрібно залишити дім

Психологиня підкреслила, що дитині треба озвучити чітко та впевнено, для чого потрібна евакуація.

«Ми робимо все можливе, щоб ти був/ла у безпеці. І ми будемо у безпеці. Зараз нам з тобою важливо виїхати в інше місто. Ми будемо весь час поряд. Нас зустрінуть добрі люди, які нам допоможуть. Ти бачиш, скільки довкола хороших людей? Значно більше, ніж поганих».

Проявляти уважність до дитини

В цей момент важливо, щоб дитина відчувала емоційну близькість. Реакції дитини під час евакуації можуть бути різними, важливо бути готовими до того, що вона не хоче залишати будинок, іграшки та друзів.

Психологиня зазначила, що дорослому варто підтримати почуття дитині фразою: «Мені теж дуже сумно, мені шкода, що тобі доводиться через це проходити. Якби я міг/могла, я б усе зробив/ла, щоб війна припинилася. Зараз нам важлива твоя допомога, а невдовзі ми будемо в безпеці. Спочатку ми матимемо тимчасовий будинок, а потім будемо знати ситуацію і приймати рішення. Я тебе дуже люблю, разом ми обов'язково впораємося».

Також під час евакуації важливо, щоб дитина не втрачала контакт з батьками. Експертка рекомендує підтримувати зоровий контакт або обіймати дитину. Також не завадить похвалити дитині:  «Дякую за те, що так допомагаєш у дорозі. Я бачу, що тобі складно, але ти дуже круто справляєшся».

Відповідати на запитання дитини

Якщо дитина ставить різні запитання, це означає, що її щось непокоїть. Не можна ігнорувати такі запитання та нервувати при відповіді.

Психологиня навела декілька прикладів:

  •  «Ми їдемо назавжди?» – Відповідь: Я не знаю, чи надовго ми їдемо, але я знаю, що якщо буде безпечно і якщо це буде можливо – ми повернемося;
  • «Де ми будемо жити?» – Відповідь: У нас буде тимчасовий будинок, можливо ми житимемо разом із різними людьми, там також може будуть інші діти;
  • «А я не побачу моїх друзів?» – Відповідь: Я впевнена/ий, що ми зможемо підтримувати зв'язок, їм дзвонити та писати.

Встановити правила поведінки

Під час евакуації особливо важливо дотримуватися певних правил. Можна пояснити дитині: «Зараз дуже важливо, щоб ти у всьому допомагав/ла. Будь ласка, роби те, про що ми тебе просимо. Будь поруч, нікуди не тікай. Не ходи з чужими людьми. Намагайся не вередувати. Нам у дорозі не завжди буде зручно, але ми точно впораємося. Домовилися? Дякую!».

Домовленість варто закріпити потисканням рук. Також слід  переконатися, що дитина знає своє ім'я, прізвище, а також імена та прізвища батьків. Покладіть до кишені дитини лист з усіма контактними даними.

Відчуття контролю

Дитині можна дати прості доручення, щоб вона відчувала себе корисною. Наприклад, можна доручити стежити за рюкзаком або іграшкою та пити воду.

Продумати ігри

В дорозі можна грати в ігри, щоб відволікати дитину. Також можна взяти, за можливості, улюблену іграшку.

Що сказати дитині у новому місці                 

Коли родина вже прибула до місця призначення, про це потрібно сказати дитині. Наприклад:  «Ми в безпеці. Дякую за те, що ми разом змогли це зробити. Люблю тебе! У нас обов'язково все буде добре, де б ми не були».

Раніше психолог Дмитро Капрачов дав декілька порад батькам, як правильно говорити з дитиною про війну.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі