Українським бранцям Кремля Володимиру Балуху та Роману Сущенку 8 лютого виповнюється 48 та 50 років відповідно. У День народження для незаконно засуджених українців влаштували акції підтримки як активісти та громадські діячі, так і європейські політики.
"Сьогодні Роману Сущенку виповнилося 50 років. Наша родина та усі друзі й колеги сподівалися, що цей день народження батько проведе вже на волі, вдома, в колі близьких. Але ми не втрачаємо надії! Віримо, що день нашого возз'єднання нарешті настане, що все погане залишиться в минулому. Поки батько бореться там, в колонії, в далекій Кіровській області, ми боротимемося за нього тут!", - написала у Facebook донька Сущенка Юлія.
У свою чергу громадський захисник українського журналіста Марк Фейгін має намір відвідати Сущенка в російській колонії у Кірові. Фейгін вже прибув до міста, про що повідомив у Twitter.
Прилетел в Киров. Завтра буду в ИК-11, в Кирово-Чепецке, где отбывает наказание мой подзащитный Роман Сущенко. Ему исполнятся 8 февраля 50 лет. pic.twitter.com/ddl6LPhF9T
- Mark Feygin (@FeyginMark) 7 лютого 2019 р.
Інформагентство "Укрінформ", з яким співпрацював Роман Сущенко, на честь ювілею політв'язня проведе зустріч "День народження Романа Сущенка - журналіста, художника, політв'язня". Під час заходу всі охочі зможуть побачити нові малюнки Сущенка та підписати для українця вітальні листівки.
До Дня народження Володимира Балуха активісти "Кримської правозахисної групи" проведе акцію підтримки "Свободу Володимиру Балуху!", до якої запросили приєднатися всіх охочих.
"Збираємося о 12:00 на Майдані Незалежності у Києві біля Монументу Незалежності (колона у центрі площі). Приходьте та підтримайте Володимира, який вже третій свій день народження зустрічає у російському полоні. На акції всі бажаючі можуть написати листа Володимиру, які будуть йому передані", - написали активісти у Facebook.
Також "Кримська правозахисна група" запустила онлайн-флешмоб для тих, хто хоче приєднатися до акції підтримки, але живе в іншому місці. Так, бажаючі можуть розмістити у соціальних мережах фото незаконно ув'язненого активіста із хештегами #FreeBalukh та #CrimeaisUkraine, та надіслати на пошту активістів свої листи Балуху.
Окрім того, акцію підтримки на честь іменинників провели депутати Європейського парламенту, серед яких були представники Великої Британії, Польщі, Німеччини, Бельгії, Словаччини та представник України при ЄС Микола Точицький. Євродепутати тримали в руках плакати з портретом Володимира Балуха та написом "Крим – це Україна". Також депутатиЄвропарламенту тримали плакати з портретом Романа Сущенка та хештегом #FreeSushchenko. Окрім того, на акцію підтримки принесли плакат із фотографіями інших українських політв'язнів.
"Сьогодні українські політв'язні Роман Сущенко та Володимир Балух відзначають день народження в кремлівських тюрьмах. Представник України при ЄС Микола Точицький та депутати Європейського Парламенту Марк Демесмакер (Бельгія), Едуард Кукан (Словаччина), Чарльз Теннок (Велика Британія), Міхал Боні (Польща), Ребекка Хармс (Німеччина), Джулі Ворд (Велика Британія) та Анна Фотига (Польща) написала листи підтримки Роману і Володимиру та закликали Росію негайно звільнити всіх українських політв'язнів. Ми також закликаємо міжнародне співтовариство посилити тиск на Росію та врятувати їх з російського полону", - зазначили в представництві України при ЄС.
Політв'язень Володимир Балух під час подій на Майдані в Києві на своєму будинку в кримському селі розмістив прапор України. Після окупації півострова він не зняв прапор, за що російська влада почала його переслідувати. З квітня 2015 в домі українця почали проводити незаконні обшуки, під час яких знімали з даху його будинку і вилучали державний прапор України. Далі Володимира переслідували в рамках сфабрикованих адміністративних і кримінальних справ. У результаті Володимира Балуха незаконно засудили до 4 років і 11 місяців колонії і штрафу в розмірі 10 тисяч рублів. 18 жовтня українець був доставлений в Керченську виправну колонію №2.
4 червня 2018 року Московський міський суд, ґрунтуючись на сфабрикованих звинуваченнях у шпигунстві, засудив Романа Сущенка до 12 років колонії суворого режиму. 7 листопада Сущенка етапували до Виправної колонії №11 у Кіровській області.
ФСБ затримала Сущенка в Москві в жовтні 2016 року, назвавши його кадровим співробітником української військової розвідки. Проти українського громадянина відкрили кримінальне провадження за статтею "шпигунство". ФСБ звинуватила Сущенка в зборі інформації про російське вторгнення в Україну. Під час досудового розслідування і судового розгляду справи він провину не визнав.