Народні депутати із фракції 3 внесли до парламенту законопроекти про внесення змін до Митного і Бюджетного кодексів, а також до митного тарифу України, якими пропонується обкласти 5%-вим митом книги, журнали, брошури, ввезені з-за кордону.
Зараз імпортна друкована продукція при ввезенні в Україну митом не обкладається. На думку авторів законопроекту, це призводить до витіснення з прилавків вітчизняних книг і зростання імпорту.
"5% - це не та сума, яка погіршить торговельні відносини України з іншими країнами. Це європейська практика захисту вітчизняного ринку, яка дасть преференції нашому виробнику", - пояснив у коментарі "КоммерсантЪ-Україна" один з авторів законопроекту, віце-спікер Руслан Кошулинський.
Кошти, отримані від запровадження ввізного мита, депутати пропонують спрямувати на оновлення і розвиток бібліотечних фондів.
"До нас надходить безліч звернень від бібліотек зі скаргами на фінансування за залишковим принципом. Їм не буде за що купувати книги, в Україні бібліотеки знаходяться на межі зникнення, держава не виділяє кошти на їхню роботу", - додав Кошулинський.
- Більше половини українців взагалі не читають книг
За даними Української асоціації видавців і книгорозповсюджувачів, книжковий ринок зараз переживає період стагнації.
"В середньому на одного українця на рік друкується одна українська книжка. Ринок завалено імпортом. У магазинах на дев'ять російських книжок припадає лише одна-дві українські", - розповів генеральний директор асоціації Олександр Афонін.
Він підтвердив, що основним постачальником імпорту на наш ринок є Росія: "Якщо з Європи до нас приходить навчальна, мовна література, то з Росії відбувається злив розважальних книжок невисокої якості".
Втім, експерти сумніваються, що введення мита збільшить кількість українських книг на прилавках. За словами Афоніна, асоціація буде пропонувати парламенту зобов'язати книжкові магазини продавати мінімум 50% української продукції.
На думку видавців, запровадження мита призведе до зростання цін і дефіциту книг. Для вирішення проблеми вони пропонують ввести квотування імпортної продукції.
"Не секрет, що ми сьогодні на своїй землі працюємо як партизани, задавлені імпортним виробником. Але держава пропонує неправильні рішення. Єдиний шлях захисту ринку - квотування імпортної продукції. Треба заздалегідь визначати і продавати квоти, скільки можна ввозити імпортної літератури і скільки потрібно друкувати всередині країни. Необхідно, щоб до нас везли по-справжньому унікальну продукцію, а не всяке непотріб і ширвжиток, який і тут можна надрукувати", - упевнений співвласник видавництва "Зелений пес" письменник Віталій Капранов. !zn
Читайте також:
Уряд взявся за розвиток культури читання в Україні
Друкарня, що заплатила Януковичу 32 млн гривень гонорару, не займається книговиданням
Літературні вподобання українців: детективи, жіночі романи та "шансон у прозі"
Затверджено перелік книг, які випустять в 2013 році за рахунок бюджету