В Україні "ядро" середнього класу становлять 14% респондентів. Ще 34,8% серед опитаних становлять "периферію" середнього класу. Ще третина (30,7%) відносятся до нижчого класу. До найменш кількісного – вищого класу – відносятся лише 1,4%. Ще 19,1% - ті, що не визначилися (див. Діаграма 1).
Про це свідчать результати соціологічного опитування, проведеного Центром Разумкова, які є у розпорядженні ZN.UA.
Як зазначають у Центрі Разумкова, до "ядра" середнього класу відносяться ті, кому "в цілому вистачає коштів на життя", "на життя і основні покупки вистачає, проте не мають змоги придбати автомобіль та квартиру", "можуть придбати все, що завгодно".
За словами заступника директора соціологічної служби Центру Разумкова, кандидат соціологічних наук Михайла Міщенко, часто люди з низькими доходами завищують самооцінку свого статусу, відносять себе до середнього класу, хоча за об'єктивними показниками не "дотягують" до цього рівня.
Класова структура
У соціальній структурі "ядра" середнього класу найчастіше представлені фахівці (28%), підприємці (11%), кваліфіковані робітники (15%), управлінці (11), пенсіонери (9%) та службовці (9%).
Найбільші шанси потрапити до середнього класу (особливо до його "ядра") мають жителі великих міст. Найбільш високою частка представників "ядра" середньогокласу є в містах Заходу та Центру країни.
Важливою є роль освітнього чинника у формуванні середнього класу, тому розвиток освіти повинен бути одним із пріоритетів державної політики.
При формуванні середнього класу" має місце міжгенераційна відтворюваність – батьки представників "ядра" середнього класу також переважно належали до середнього класу.
Представники вищого класу найчастіше відзначають, що їх батьки належали до середнього класу. Це може слугувати підтвердженням тези, що середній клас є базою формування вищого.
У соціальній структурі вищого класу – підприємці (18%), кваліфіковані робітники (15%), фахівці (14%), пенсіонери (13%), управлінці (9%) та студенти (9%).
Серед представників нижчого класу найбільшу соціальну групу становлять пенсіонери (45%). 14% становлять кваліфіковані робітники, 9% – непрацюючі та безробітні, 8% – некваліфіковані або сільськогосподарські робітники, 7% – фахівці.
Загалом непрацюючі (пенсіонери, безробітні, домогосподарки, студенти, інваліди становлять 61% представників цієї групи, що (поряд із високою часткою літніх людей) значною мірою визначає соціальні характеристики цієї групи.
Чим вищим є статус соціальної групи, тим більшу частку становить у її структурі молодь і меншу – старші вікові групи. Крім того, чим вищий статус має соціальна група, тим менше в ній жінок.
Центр Разумкова проводив масове репрезентативне соціологічне опитування громадян України, а також групові інтерв'ю (фокус-групи) 26 вересня -10 жовтня 2014 року. Було опитано 10 054 респондентів віком від 18 років в усіх регіонах України за винятком Криму за вибіркою, що репрезентує доросле населення за основними соціально-демографічними показниками. Теоретична похибка вибірки (без врахування дизайн-ефекту) не перевищує 1% з імовірністю 0,95. Дослідження здійснено за фінансової підтримки Уряду Канади.