У вересні 1941 року в Бабиному Яру під Києвом почалися масові розстріли, які тривали до листопада 1943 року. Тільки у перші два дні розстрілів там загинули майже 34 тисячі осіб. За підрахунками істориків, загалом у Бабиному Яру було вбито понад 100 тисяч осіб, зокрема щонайменше 65-70 тисяч євреїв.
Жертвами нацистів, крім євреїв, були в'язні Сирецького концентраційного табору, пацієнти психіатричної лікарні, українські націоналісти, роми, караїми, мешканці Києва різних національностей.
Передумовою для розстрілів стала дезінформація щодо нібито участі євреїв у мінуванні та вибухах на Хрещатику, внаслідок яких загинули чимало солдатів і офіцерів вермахту.
Трагедія Бабиного Яру відзначається в Україні на державному рівні. Зі зверненням до українського народу виступили президент Володимир Зеленський та прем'єр-міністр Олексій Гончарук.
"Сьогодні ми з глибоким сумом згадуємо одну з найтрагічніших сторінок нашого минулого - 78 років тому у київському урочищі Бабин Яр нацисти почали масові розстріли мирних громадян. Неймовірна і страшна за своєю сутністю політика, породжена апологетами расової чистоти Третього рейху, вилилася у планове винищення… усіх, хто заважав окупантам", - йдеться у зверненні.
На думку Зеленського, трагічні сторінки історії слід пам'ятати не тільки, щоб шанувати пам'ять про загиблих, а й для того, щоб зробити висновки з минулого та не допустити помилок у майбутньому.
"Пам'ять Бабиного Яру, Голокосту - це попередження для всього людства про те, що ідеологія нетерпимості та насильства може повернути нас у страшне минуле, коли найдорожче - людське життя - ставало лише розмінною монетою у руках диктаторів… Переконаний, український народ завжди буде єдиним у прагненні ніколи не допускати будь-яких проявів ворожнечі на расовому чи національному ґрунті. Вічна пам'ять загиблим у Бабиному Яру та усім жертвам Другої світової війни", - додається у ньому.
Своєю чергою Олексій Гончарук закликав українців завжди пам'ятати про трагедію Бабиного Яру, аби не допустити її повторення у майбутньому.
"Бабин Яр – страшна сторінка в історії всього людства. Понад сто тисяч людей стали жертвами спотвореного світогляду та нелюдської жорстокості. Усі ми маємо пам'ятати про цей злочин, щоб ніколи знову не допустити його жахливого повторення. Бережімо вічну пам'ять про невинних", - написав він у Facebook.
За радянських часів згадки про трагедію у Бабиному Яру були табуйованою темою. Одними з перших її порушили письменники Віктор Некрасов, Анатолій Кузнецов і дисидент Іван Дзюба, який 29 вересня 1966 року виступив з промовою перед учасниками скорботної церемонії, назвавши Бабин Яр "спільною трагедією єврейського і українського народів", пише "Укрінформ".
Докладніше читайте у статті Анатолія Подольського "Бабин Яр: минуле і сьогодення. Виклики пам'яті" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".