На державному підприємстві "Науково-виробниче об'єднання "Павлоградський хімічний завод" у четвер, 27 вересня, за участю представників Міністерства оборони України та представництва НАТО в Україні відбулася офіційна церемонія з нагоди знищення ювілейної двомільйонної протипіхотної міни, застосування яких не вітається міжнародними угодами, передає "Укрінформ".
"Для утилізації застарілого озброєння 2013 року на Павлоградському хімічному заводі відкрили два нових цехи. Ці об'єкти вартістю понад 200 мільйонів гривень побудували для виконання міждержавних домовленостей між Україною і США. В грудні 2014 року було підписано угоду про дотації Євросоюзом 1,8 млн євро, через рік цю суму збільшили до 3,689 млн євро. В рамках використання цієї суми планується знищити 3,3 млн мін. Сьогодні ми символічно знищили двомільйонну протипіхотну міну", - сказав генеральний директор підприємства Леонід Шиман.
Заступник начальника Управління з питань співпраці з НАТО, завідувач відділу оборонно-військового співробітництва з НАТО Урядового офісу з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Секретаріату Кабінету міністрів України Сергій Вербицький зазначив, що Україна продовжує скрупульозно дотримуватися положень Будапештського договору та Оттавської конвенції.
"На війні теж існують свої правила. Якщо ворог цього не знає, то ми йому нагадаємо. Міни, при нинішніх умовах військових дій, у яких знаходиться Україна на Сході, якщо б ми були не гуманними людьми, ми, без сумніву, їх використовували б у нинішній ситуації. Але ми показуємо, що ми не такі. Незважаючи на військову ситуацію, ми їх утилізуємо", - підкреслив Вербицький.
У свою чергу начальник Головного управління майном та ресурсами Міністерства оборони України, полковник Олександр Бикчантаев заявив, що до вересня 2019 року на Павлоградському ПХЗ утилізують три мільйони мін - благо, можливості дозволяють.
Оттавська конвенція або Конвенція про заборону застосування накопичених запасів, виробництва і передачі протипіхотних мін та про їх знищення, прийнята на дипломатичній конференції в Осло у вересні 1997 року. Україна підписала конвенцію у лютому 1999 року, ратифікувала 18 травня 2005 року, маючи при цьому п'ятий у світі запас протипіхотних мін - після США, Росії, Китаю і Пакистану. На сьогоднішній день, за підрахунками, в Україні залишається не менше 3,2 мільйона подібних мін.
Згідно зі звітом Міжнародного руху за заборону протипіхотних мін, Україна входить до числа країн з високою смертністю від розриву цих снарядів. Через бойові дії схід України перетворюється на найбільш замінований регіон у світі.
За останні роки на мінах в Донбасі підірвалися більше тисячі військовослужбовців і цивільних осіб. З липня 2014 року по листопад 2017 від вибухів мін постраждали близько 900 військовослужбовців, 199 з них загинули.
Детальніше про проблеми розмінування Донбасу читайте у матеріалі Алли Котляр ""Разом – проти мін"?.." у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".