В Україні практично всі облцентри завершили перейменування комуністичних топонімів

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
В Україні практично всі облцентри завершили перейменування комуністичних топонімів В облцентрах вже не повинно залишитися комуністичних назв
Дві третини громад самостійно запропонували заміни комуністичним назвами.

Закон "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режимів і заборону пропаганди їх символіки" не тільки засудив режими і заборонив їх пропаганду, але і спровокував масштабне обговорення в країні, і на сьогодні практично всі обласні центри країни завершили перейменування місцевих топонімів.

Про це пише в своїй статті для DT.UA директор Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович.

Читайте також: Москаль перейменував у закарпатському селі вулицю Леніна на честь Джона Леннона

"Декомунізація в суспільстві, яке пройшло три Майдани, стала чи не найбільш обговорюваною реформою. Щодо кожної назви вулиць (а таких лише в обласних центрах майже 2500), щодо понад 900 нових назв міст і сіл відбувалися громадські обговорення. Десь он-лайн, десь у колі робочих експертних груп, а десь навіть на вічі, де громадяни не просто шукають нові назви і дискутують з приводу старих. На нашу думку, це перша масштабна розмова про цінності, про добро і зло, про злочин і кару, про повагу до вчинків і творчості. Що зі спадку минулого варте увічнення, а що ні? Так, у багатьох випадках, обираючи "нейтральні" назви, громада відходила від принципу увічнення минулого у просторі. Втім, негатив це чи просто бажання почати з чистого аркуша?", - пише В'ятрович.

За його словами, практично всі обласні центри країни завершили перейменування місцевих топонімів, 327 населених пунктах парламент затвердив нові назви. Решта чекають розгляду.

"Зауважу, що, хоча у передбачений законом строк - упродовж півроку до 21 листопада - чимало громад не надали своїх пропозицій, Інститут національної пам'яті зайняв принципову позицію: перш ніж подати до Верховної Ради України нашу рекомендацію щодо назви, ми, а потім і профільний комітет ВРУ щоразу закликали громади визначитися самостійно. На сьогодні так вчинили майже дві третини громад, і активне їх залучення до цього процесу є важливим мірилом реформи", - зазначив він.

В'ятрович зазначає, що залишається якийсь відсоток спроб саботажу або звичайного нехлюйства (не)виконання законів, але це "ті з наслідків "совка", до подолання яких шлях довший, ніж просто позбутися символів пропаганди".

Нагадаємо, в Україні 18 лютого в зв'язку з законом про заборону пропаганди комуністичної і нацистської символіки офіційно вступає в силу постанова Верховної Ради №3854 про перейменування більше 160 населених пунктів.

Зокрема, в Донецькій області місто Артемівськ перейменовано на Бахмут, Дзержинськ – на Торецьк, Червоний Лиман – на Лиман. У Полтавській області місто Червонозаводське перейменоване на Заводське. В Одеській області місто Іллічівськ перейменовано на Чорноморськ.

Детальніше про декомунізацію читайте в статті директора Українського інституту національної пам'яті Володимира В'ятровича "Повертаємо людям історію, історії повертаємо людей" у свіжому випуску тижневика "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі