Зміна пропагандистських термінів та хронології (замість "Велика Вітчизняна війна 1941-1945" використовується термін "Друга світова війна 1939-1945") призвела до відповідного рішення органів соціального захисту визнати 99-річну жінку особою з інвалідністю внаслідок війни та оформлення посвідчення.
Як повідомляє Український інститут національної пам'яті, йдеться про учасницю радянсько-фінської війни 1939-1940 років, яка проживає в Києві.
За часів СРСР її не визнали особою з інвалідністю внаслідок війни, оскільки свою інвалідність вона отримала в період війни СРСР з Фінляндією, яку, через великі втрати Червоної армії, радянське керівництво замовчувало.
Жінка не могла отримати цей статус і після проголошення незалежності, оскільки у законі "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" до декомунізації використовувався термін "Велика Вітчизняна війна". Він стосувався лише 1941-1945 років, а перші два роки Другої світової війни (1939-1941) не враховувались.
"Комуністична пропаганда ділила ветеранів Другої світової війни на дві нерівні групи. Тих, хто воював у 1941-1945 роках, Радянська держава вважала "правильними". Їхня присутність використовувалася для політичного піару, а у брежнєвські та пізніші часи вони навіть отримували від держави соціальні виплати. Однак існувала й інша частина ветеранів - тих, кого мобілізували до Червоної армії і скерували воювати за інтереси Кремля у 1939-1941 роках", - пояснює Сергій Рябенко, юрист Українського інституту національної пам'яті.
У 1939-1941 СРСР був союзником Третього Райху і разом із ним ділив Східну Європу. Цей союз дозволив розв'язати найбільшу в історії людства війну. Сотні тисяч бійців Червоної армії, часто з примусу, воювали в Західній Україні, Білорусії, Молдові, країнах Балтії, Фінляндії. Та опісля ці люди стали незручними, а факти про ці два роки замовчувались.
Поштовхом до відновлення їхніх прав стало ухвалення у 2015 році Верховною Радою пакету законів про декомунізацію, одним із яких - "Про увічнення перемоги над нацизмом в Другій світовій війні 1939-1945" - Україна скасувала радянський пропагандистський термін "Велика Вітчизняна війна". Опісля у 2017 році парламент вніс зміни у закон "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і згадана учасниця бойових дій отримала право на відповідний статус.
Нагадаємо, в листопаді 2017 року Верховна Рада схвалила зміни до закону "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". У тексті закону терміни "Велика Вітчизняна війна 1941-1945 років", "Велика Вітчизняна", "Велика Вітчизнянавійна та війна з Японією", "Велика вітчизняна війна 1941-1945 років та війна 1945 року з імперіалістичною Японією" замінено на "Друга світова війна".