Мільйони українців не мають регулярного доступу до тепла, електрики та води за мінусової температури, повідомив у вівторок Раді Безпеки ООН Мартін Гріффітс, яка очолює Управління ООН з координації гуманітарних питань. Деякі взагалі не мають доступу, сказав він, повідомляє AP NEWS.
"Сьогодні в Україні здатність громадянського населення виживати перебуває під загрозою", – сказав Гріффітс.
Незважаючи на швидку реакцію та високі зобов'язання донорів на заклик ООН про допомогу, потреби швидко змінюються і зростають. Багато йшлося про необхідність дизельних генераторів, які подають тимчасове харчування для стільникового зв'язку, ресторанів та особливо лікарень, які є головним пріоритетом українського уряду.
Уряд у Києві і західні країни, які підтримали його військовою допомогою на мільярди доларів, тепер борються разом з Організацією Об'єднаних Націй і групами допомоги, щоб доставити в агресію країну ковдри, ізоляцію, генератори, медикаменти, готівку та інші предмети першої необхідності напередодні зими.
Савіано Абреу, офіційний представник Управління ООН з гуманітарних питань в Україні, сказав, що воно зібрало сотні генераторів, починаючи з червня, знаючи про суворі зими в країні.
"З цією ситуацією і людьми, які живуть у пошкоджених будинках, ми знали, що будуть проблеми з опаленням, водою та електрикою, але не в таких масштабах", - сказав Абреу, зазначивши, що проблеми з ланцюжком поставок створюють перешкоди для постачання більшої кількості обладнання..
«У сусідніх країнах навколо України його вже немає, тому ми привозимо його здалеку», — сказав він.
Минулого тижня управління з координації гуманітарних питань ООН заявило, що розгорне свою «найбільшу в історії програму грошової допомоги» в Україні на загальну суму 1,7 мільярда доларів на 6,3 мільйона осіб. У ньому йдеться про те, що досвід інших країн показав, що роздача грошей безпосередньо людям для купівлі продуктів харчування, одягу та інших предметів першої необхідності є ефективною стратегією.
Програма розвитку ООН використовує інший, довгостроковий підхід. Він прагне задовольнити запити уряду України на технічне обладнання, як-от силові трансформатори, трансформаторні підстанції, високочастотні заглушки, високовольтні вводи, розрядники перенапруги, промислові газові турбіни та інші предмети, щоб допомогти відновити електромережу та енергетичні системи.
«Разом зі Світовим банком (ми) проводимо оцінку по всій Україні збитків і потреб, які виникли внаслідок цього нападу на енергетичну інфраструктуру», — сказав Жако Сільєрс, виконуючий обов'язки постійного представника програми в Україні. «Ми знаходимося в процесі складання, яке, очевидно, включає великомасштабне обладнання, яке буде потрібно для реставрації».
"Це робота в процесі", - сказав він.
Минулого тижня держсекретар США Ентоні Блінкен оголосив про двосторонню допомогу у розмірі 53 мільйонів доларів США, щоб допомогти Україні придбати «критичне електромережеве обладнання» — крім ще 55 мільйонів доларів США для екстреної підтримки енергетичного сектора, наприклад, для генераторів.
Минулого місяця Європейський Союз заявив, що виділив 523 мільйони євро на гуманітарну допомогу Україні, а Сполучені Штати пообіцяли виділити 1,2 мільярда.
«Уряди ЄС тепер мають забезпечити, щоб оголошена допомога справді дійшла до України якнайшвидше, без багатомісячної затримки попередніх пакетів», — сказав Крістоф Требеш, який очолює команду «Відстеження підтримки України» у Кілі. Світова економіка у Німеччині.
Представник виконавчої комісії ЄС повідомив в електронному листі, що понад чверть коштів, виділених блоком на гуманітарну допомогу, було виділено переважно на «реагування на зимові притулки».
За словами представника, механізм цивільного захисту ЄС також поставив пожежні машини, машини швидкої допомоги, обладнання для розмінування, продовольство, мобільні шпиталі, екскаватори та переносні збірні мости.
Список бажань United24, кампанії, започаткованої президентом України Володимиром Зеленським для збору приватних пожертвувань, шукає машини швидкої допомоги, наркозні апарати та понад 7800 «модульних апаратів зовнішньої фіксації» — медичного пристрою, який допомагає правильно зростатися зламаним кісткам.
Донори надходили різними шляхами: німецьке місто Дортмунд щойно закінчило відвантаження третьої партії допомоги до Миколаєва, включаючи фургони, вантажівки та інші транспортні засоби. З невеликого британського містечка Хертфорд раз на пару місяців доставляється вантажівка з медикаментами, їжею і зараз різдвяними подарунками для дітей.
І попри величезні потреби України деяких видів допомоги потрібно особливо багато. Центр «Допомога Україні», група волонтерів, яка доставляє допомогу через свій основний склад у сусідній Польщі, звернулася до донорів із закликом: «Більше одягу, будь ласка». Центр також зміщує акцент на товари медичного призначення, продукти харчування та засоби гігієни.
Ерік Хейнонен, який реагує на благодійну організацію «Католицька служба допомоги» в Україні, сказав, що невеликі предмети, такі як пропанова піч, можуть мати величезне значення.
«Якщо ви мати з маленькими дітьми, ви турбуєтеся про розігрів їжі, — сказав він. — про те, як викупати дітей. Це основи того, як прожити свій день».
Україна витримала тиск свого жорстокого ворога. Вона принизила російську армію і повернула багато втрачених територій. Це величезні здобутки. Але війна не скінчилася. 10 жовтня Росія розпочала новий етап зі знищення громадянської інфраструктури. Нині вона має на меті зламати волю українського народу.
На карту поставлено принципи повоєнного європейського життя: кордони не можна змінювати силою, а громадянам не можна заважати обирати тих, хто ними править. Крім того, якщо Росія переможе, вона опиниться на східному кордоні Європи у владі реваншистського тирана. Але якби Україна перемогла, вона була б потужним оплотом проти Росії. Отже, ця екзистенційна війна – не тільки для України, а й для Європи. Про це у статті для Financial Times пише Мартін Вульф.