Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) починає моніторинг способу життя чиновників, що допоможе виявити тих, хто задекларував скромні статки і одночасно користується люксовими автомобілями, купує маєтки, отримує цінні подарунки, повідомляє прес-служба НАЗК.
«Відтепер Україна - серед шести країн, які застосовують інструмент моніторингу способу життя. Тому випадки, коли чиновник, який заробляє 10 тисяч, їздить на «Мерседесі», тепер будуть фіксувати не тільки журналістські розслідування. Їх встановлюватимуть і будуть обробляти на рівні держави», - зазначив голова НАЗК Олександр Новіков.
Під час моніторингу способу життя НАЗК зокрема перевірятиме таку інформацію:
- Користування об'єктами, які не вказані в декларації;
- Відомості про отримані подарунки;
- Придбання об'єктів, вартість яких перевищує задекларовані активи.
Відзначається, що моніторинг буде здійснюватися на підставі журналістських розслідувань, інших повідомлень в ЗМІ, інформації від громадян, організацій та з інших відкритих джерел.
Якщо НАЗК встановить невідповідність рівня життя суб'єкта декларування задекларованому їм майна і доходів, це стане підставою для здійснення повної перевірки його декларації.
Крім того, якщо в результаті моніторингу будуть виявлені корупційні порушення - агентство повідомить про це правоохоронним органам та іншим уповноваженим суб'єктам.
Проведення НАЗК моніторингу способу життя передбачено Законом України «Про запобігання корупції».
Відділ, який повинен був виконувати цю вимогу Закону, існував в структурі антикорупційного агентства і раніше, однак на практиці заходи з моніторингу способу життя до сих пір не проводилися.
Нагадаємо, що Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) і Фонд державного майна України уклали Меморандум про співпрацю. З його допомогою НАЗК отримає доступ до Єдиної бази даних звітів про оцінку, що допоможе краще перевіряти декларації чиновників.