В Кабінеті міністрів України шукають методи боротьби з примусовою паспортизацією на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) – повідомляє прес-служба Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.
«Як уникнути примусової ворожої паспортизації на ТОТ та якою має бути відповідальність за отримання паспорта РФ? Про це 22 липня говорили на міжвідомчій нараді», - повідомляють у відомстві.
За словами представників відомства, питання неоднозначне: ворог на окупованих територіях робить усе, щоб ускладнити життя українцям.
«Іноді паспорти РФ, які людям нав’язують, - це спосіб вижити в окупації. Разом з тим, це зброя, що небезпечніша за ракети, адже йдеться про посягання на державну цілісність», - наголошують у відомстві.
Віце-прем’єр-міністр – Міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірини Верещук виступила за введення відповідальності за отримання паспортів РФ на окупованих територіях.
«Ми повинні розуміти: за отримання паспортів окупантів має бути відповідальність. Йдеться про існування української держави. Тому ще раз звертаюсь до мешканців ТОТ: не беріть ворожий документ - залишайте небезпечну територію. Ви врятуєте і себе, і державу!» - наголосила Ірина Верещук на нараді.
Зараз Мінреінтеграції готує законопроект, який передбачає посилення відповідальності за участь у паспортизації РФ.
Правозахисники не згодні з думкою Ірини Верещук і пояснили, чому українці, які отримали російські паспорти в окупації, не злочинці, а жертви злочину Росії. Відповідна заява опублікована на сайті Центру прав людини ZMINA.
У заяві правозахисників йдеться, що хоча така позиція, ймовірно, стосується всіх громадян України, які набудуть громадянства Росії, подібний підхід матиме непропорційний негативний вплив на українців, що проживають на тимчасово окупованих територіях через практики примусової паспортизації, які Росія проводить ще з 2014 року.
«Цілком погоджуючись із тезою, що документування паспортами РФ є свідомою політикою країни-агресора і що це злочин, вважаємо, що теза про необхідність притягнення до кримінальної відповідальності людини, яка такий паспорт отримує, є небезпечною та може бути використана російською пропагандою для додаткового залякування мешканців окупованих територій», - заявляють правозахисники.
Вони вказують, що встановлення відповідальності за отримання паспортних документів окупаційних органів суперечить відповідній політиці держави в цій сфері.
В той же час, за даними ЗСУ, через провал паспортизації на окупованих територіях загарбники збільшують масштаби підкупу населення.